statystyki

Biegły nie jest po to, by ustalać przedmiot opodatkowania

autor: Jakub Pawłowski09.06.2016, 16:00
Podatki

Opinia biegłego w przeważającym zakresie dotyczyła wyceny, a nie ustalenia, czy należące do spółki obiekty stanowią przedmiot podatku od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Koszty powołania rzeczoznawcy nie powinny obciążać podatnika, jeżeli zakres wykonanych czynności leży w kompetencjach organu – uznał NSA.

Spór dotyczył infrastruktury telekomunikacyjnej (światłowodu), będącej w posiadaniu spółki. Wątpliwości pojawiły się na etapie ustalenia jej wartości na potrzeby podatku od nieruchomości. Z deklaracji spółki wynikało, że w 2007 r. światłowód był wart blisko 3 mln zł, a rok później już niecałe 1,7 mln zł.

W obliczu tej rozbieżności organy postanowiły powołać biegłego. Miał on po pierwsze określić, czy nieruchomość powinna być opodatkowana jako budowla w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Po drugie, miał dokonać wyceny światłowodu. Biegły wywiązał się z obu tych zadań i stwierdził, że sporna nieruchomość jest budowlą, a bardziej wiarygodna jest wyższa wycena, czyli 3 mln zł z 2007 r., a nie 1,7 mln zł z 2008 r.

Problem pojawił się, gdy przyszło do płacenia za wycenę biegłego. Było to 8450 zł. Organy uznały, że wartość budowli, którą ustalił rzeczoznawca, jest wyższa co najmniej o 33 proc. od tej podanej przez spółkę i zgodnie z art. 4 ust. 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz art. 269 ordynacji podatkowej obciążyły kosztami opinii podatnika.

Spółka nie chciała regulować tej należności. Uważała, że powołanie biegłego było zbędne, bo organy posiadały wszystkie niezbędne dokumenty, które potwierdzałyby jej wycenę. Nie zgadzała się również z ustaloną przez organy wysokością kosztów rzeczoznawcy. Podkreśliła, że nie wystawił on żadnej faktury, która wyszczególniałaby poniesione przez niego koszty, liczbę godzin czy nakład pracy. Wskazała ponadto, że podstawowym źródłem informacji o wartości budowli są zapisy w ewidencji środków trwałych i to do nich organy powinny sięgnąć w pierwszej kolejności.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane