Podatnik będzie mógł dokonać obniżenia kwoty podatku należnego w ciągu trzech okresów rozliczeniowych.
Firmy nie będą mogły odliczać podatku naliczonego w ciągu całego roku podatkowego. Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o VAT skracającą termin na obniżenie kwoty podatku należnego do trzech okresów rozliczeniowych, czyli w praktyce trzech miesięcy lub kwartałów. Posłowie wycofali się tym samym z wcześniej uchwalonej przez siebie zmiany, która dawała przedsiębiorcom maksymalnie rok na zrealizowanie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przyjęcie senackiej poprawki oznacza powrót do propozycji zawartej w projekcie rządowym. Podatnik, który nie dokona obniżenia kwoty podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał fakturę, będzie mógł tego dokonać w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Do korzystnych zmian należy natomiast wprowadzenie preferencji dla podatników przekazujących bezpłatnie żywność. Zwolnione z VAT będą dokonywane przez producentów darowizny produktów spożywczych (z wyłączeniem alkoholi), pod warunkiem ich przekazania na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele charytatywne. Warunkiem zwolnienia będzie również prowadzenie szczegółowej dokumentacji potwierdzającej odbiorcę i cel darowizny.
Przyjęte poprawki wprowadzają również zmiany w zakresie podmiotów zobowiązanych do składania zabezpieczenia majątkowego w zamian za szybszy zwrot VAT. Przede wszystkim zlikwidowano obowiązek składania zabezpieczenia majątkowego przez podatników rozpoczynających działalność oraz wykonujących czynności opodatkowane krócej niż rok. Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT, w brzmieniu uchwalonym wcześniej przez Sejm, nowe firmy wnioskujące o zwrot VAT w terminie 60 dni, zamiast sztywnej kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 tys. zł, miały składać zabezpieczenie majątkowe w wysokości wnioskowanego zwrotu. Przyjęte poprawki eliminują ten obowiązek, zrównując nowych przedsiębiorców z innymi podatnikami. W konsekwencji zabezpieczenie majątkowe umożliwiające zwrot podatku w terminie 60 dni będą mogły składać wszystkie firmy, w przypadku wydłużenia terminu zwrotu podatku przez organ podatkowy, który uznał, że zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania.
Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.