Naczelny Sąd Administracyjny orzekł we wczorajszym (czwartek 22 lutego) wyroku, że podatnik, który wskazał w tytule przelewu do urzędu skarbowego, że płatność dotyczy podatku liniowego, skutecznie wybrał taką formę opodatkowania. Fiskus i sądy administracyjne były dotąd innego zdania.

Wyrok jest więc przełomowy, co potwierdzają eksperci podatkowi.

- Przyjęcie podobnej wykładni w kolejnych orzeczeniach sądów administracyjnych pozwoli obronić skuteczność wyboru opodatkowania nie tylko podatkiem liniowym jak w najnowszym wyroku, ale też ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – tłumaczy Agnieszka Fijałkowska-Wocial, doradca podatkowy w kancelarii LTCA.

Ekspertka dodaje, że na takim podejściu skorzystać powinni podatnicy, którzy opłacali zaliczki dotyczące PIT-28 czy PIT-36L, ale często z przyczyn niezależnych od siebie np. informatycznych nie złożyli w terminie prawidłowego pisemnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Prawidłowo opisane przelewy do urzędu skarbowego powinny wystarczyć, aby ich rozliczenia nie zostały zakwestionowane.

Najnowszy wyrok NSA dotyczył podatnika, który otrzymał w darowiźnie od żony udziały w spółce komandytowej i chciał rozliczać się z dochodów, które w ten sposób uzyska opłacać 19 proc. liniowy PIT.

Wyrok z 22 lutego 2024 r. (sygn. akt II FSK 710/21)

Więcej w poniedziałkowym wydaniu Dziennik Gazety Prawnej