NIK: fiskus jest nieskuteczny

07.11.2008, 03:00; Aktualizacja: 08.11.2008, 08:35

System kontroli ukrywanych przychodów jest kosztowny i nieskuteczny. Takie wnioski płyną z kontroli NIK w 19 urzędach skarbowych. Zdaniem ekspertów, bez reformy administracji będzie trudno o lepsze wyniki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • Rozbawiony(2008-11-07 07:28) Zgłoś naruszenie 00

    No to teraz będzie lepiej jak zostanie wprowadzone poprzedzanie kontroli 7 dniowym uprzedzeniem i zapytaniem podatnika czy ewentualnie i laskawie zgodzi się na kontrolę. Nie można by tak po prostu zlikwidować podatki albo je zmniejszyć i uprościć. Wtedy można w sposób uzasadniony i klarowny zlikwidować 3/4 urzędów skarbowych.

    Odpowiedz
  • xxx(2008-11-07 07:40) Zgłoś naruszenie 00

    Fiskus nieskuteczny, bo nie ma narzędzi. Np. de facto nie może przymusowo doprowadzić świadka, bo niby na jakiej podstawie ? Więc nieprzeprowadzenie takiego dowodu zostaje potem wytknięte fiskusowi przez WSA. A kanciarze śmieją się z tego. I koło się zamyka.

    Odpowiedz
  • US nie chce cesji wierzytelności(2008-11-07 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Spółka cywilna naciąga klientów i likwiduje działalność. Aby dochodzić roszczeń przed sądem muszę mieć dane adresowe wspólników, których nie mogę nigdzie uzyskać. US odmawia podania ich danych /tajemnica/, nie chce też bezpłatnie cesji tej wierzytelności ani dochodzić podatku od nich tytułem "innych przychodów", bo przecież nie zapłacili za fakturę

    Odpowiedz
  • NIEWOLNIK(2008-11-07 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Szefowie w urzędach bardziej dbają o staystykę niż merytorykę, bo z tą ostatnią nie mieli okazji się zaprzyjażnić i mają o niej tylko mgliste wyobrażenie.

    Odpowiedz
  • Ja(2008-11-07 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    Kierownictwo w US-ach dba o to z czego są rozliczani - przykład idzie z góry, jeżeli wymaga się od nich liczb w statystykach - to te liczby się pojawiają. Realą skuteczność/efekt tych statystyk pokazuje NIK.

    Odpowiedz
  • Teresa(2008-11-07 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Najwyższy czas zmniejszyć wysokość stawki podatku od nieujawnionych źródeł.
    Przecież 75 % stawka podatku jest spadkiem socjalistycznym, którego zadaniem było wykończyć prywatną inicjatywę.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2008-11-07 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Prawda jest taka, iż organy skarbowe mają mało skutecznych narzędzi., wobec czego prawdziwi kanciarze i matacze śmieją się urzednikom prosto w twarz. Tłumaczą się przed organem, ze na nowe BMW dała im babcia, bo oszczędzała całe życie. Oczywiście, najlepiej się czepiać zwykłych szaraczków, bo oni nie potrafią kombinować.

    Odpowiedz
  • nw(2008-11-07 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    może powinna być jedna forma opodatkowania dla wszystkich np ryczałt bez żadnych ulg,paragon fiskalny i faktura...każdy przedsiębiorca potrafi wyliczyć % od obrotu,nie musiałby się ciągle na nowo uczyć przepisów,mógłby główną uwagę skupić na rozwój firmy,czułby się absolutnie bezpieczny...panie z US i biur rach.mogłyby pozakładać firmy produkcyjne,usługowe,zaoszczędzone środki budżetowe mogłyby być przeznaczone na cele dostępne dla wszystkich...cdn

    Odpowiedz
  • nw(2008-11-07 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    obecnie wiele,zwłaszcza dużych firm nie płaci podatków,generuje straty...firmy zamiast płacić podatki,za duże pieniądze zatrudniają "fachowców" od kombinowania...proste i jednoznaczne przepisy ułatwiłyby życie przeciętnemu podatnikowi...obecnie każdy mały przedsiębiorca prowadzi swoją działalność z poczuciem strachu i winy,że może nie nadąża za coraz to nowym prawem,że naraża się na duże kary...w jakim celu rząd funduje nam przepisy,których sami nie jesteśmy w stanie zrozumieć?

    Odpowiedz
  • nw(2008-11-07 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    rząd skupia się na łatwości zarejestrowania firmy,namawia do tego młodych ,niedoświadczonych ludzi...prawdziwym problemem dla małego przedsiębiorcy jest zderzenie się z rzeczywistością prawną...możliwość korzystania z usług biur rach.,nie rozwiązuje sprawy,za wszystkie decyzje odpowiada swoją głową przedsiębiorca,biuro jedynie tworzy pity i vaty z otrzymanych dokumentów...pełna rachunkowość jest tak ustawiona ,by mogła rozgrzeszać niepłacenie,zaniżanie podatków przez duże przedsiębiorstwa

    Odpowiedz
  • Zdzicho z Ostródy(2008-11-07 15:09) Zgłoś naruszenie 00

    Pozdro, dla Bzyka z Olsztyna. Popatrz Bzyku wyżej, jak to się pienią strasznie. W czym problem? Jakie nieujawnione źródła? Nie wiedzą burki jak sprawę załatwić. Ja zawsze jestem do dyspozycji. Wielu pomogłem i następnym też pomogę. Z tobą też się podzielę. Jestem człowiekiem od załatwiania spraw trudnych. Trzeba się tylko do mnie zgłosić. Najlepszy przykład to moja osoba. Yacht kupiłem, mieszkanie kupiłem, działkę też kupiłem, pożyczek udzielam, samochód ekstra, córka też wybudowała potężną chatę i zero kontroli. A kto by miał mnie skontrolować. Jak coś to Koleś z Pokoju, albo Marian z Kontroli zaraz by interweniowali. Najważniejsze to mieć kolesi na odpowiednich stanowiskach. Prawda Bzyku.

    Odpowiedz
  • Bzyk z Olsztyna(2008-11-07 15:19) Zgłoś naruszenie 00

    Uspokój się. To ty jesteś burek. Co ty znowu wydziwiasz? Może e-maila, albo gg podasz w internecie, aby zdobyć następnych naiwnych. Pamiętaj, żeby nie ja, to byś miał starego malucha i chatę jak Drzymała. Dlatego morda w kubeł i cisza. Pamiętaj - klient zawsze się znajdzie. A pamiętasz o wariografie? Trzeba kandydatów na stanowiska naczelników przetestować. Termin konkursu się zbliża, a ty działalnością literacką się zająłeś. Długi weekend się zaczyna, a ty w internecie siedzisz? A laski załatwione? Co ty myślisz, że będzie tak jak na ostatniej imprezie, kiedy była tylko Ruda? Jeżeli teraz przewalisz, to Gość ze Świętokrzyskiej już do nas nie przyjedzie. A wiesz ilu takich hartów jak my czeka na niego? Do roboty burku.

    Odpowiedz
  • nw(2008-11-07 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    pozdro dla 11/12...tak trzymaj i częściej proszę

    Odpowiedz
  • ala(2008-11-07 17:44) Zgłoś naruszenie 00

    A może skontrolowani podatnicy po prostu mają wszystko w porządku.US powinien się tylko cieszyć.

    Odpowiedz
  • xxx(2008-11-07 19:16) Zgłoś naruszenie 00

    "ala" Kontrolerzy mają płacone wysokie procenty od wykrytych nieprawidłowości.Każdy zarzut jest osobno wyceniany,więc w sytuacji gdy przedsiębiorca działa prawidłowo,urzędnicy pracują za podstawową pensję.U każdego przedsiębiorcy można znaleźć błędy,bo nikt nie jest w stanie naszego systemu podatkowego ogarnąć.Tak więc przedsiębiorca jest skazany na szczęście,że go nie wytypują do kontroli.Wszystkich nie są w stanie prześwietlić.Liczą się układy i koligacje

    Odpowiedz
  • Zorientowany(2008-11-08 16:17) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni "Eksperci", gdyby urzędy dysponowałay skutecznymi narzędziami, wynikajacymi z przepisów prawa, trudno byłoby o klienta. Na ten moment każde takie postępowanie, szczególnie jeśli chodzi o gromadzenie materiału, to tylko pomysłowość i spryt prowadzącego. Jeśli chodzi o podatników, to niezależnie czy ma pełnomocnika prawnika czy też sam zmyśla, obowiązuje standard: darowizny, nierząd, I-a Komunia, chrzest, (...).

    Odpowiedz
  • wika(2008-11-08 17:44) Zgłoś naruszenie 00

    Obrażliwe, krzywdzące wywody.Przedsiębiorca pracujący 12 -14 godzin na dobę i wynajmujący biuro rachunkowe do opanowania przepisów podatkowych musi przede wszystkim pozyskać i wykonać kontrakty. Zatrudniając pracowników myśli o ich terminie wypłaty.Ma dziesiątki przepisów, których należy przestrzegać pod grożbą kary.Mówię o mikroprzeds., który zatrudnia 5 osób.Wynagrodzenie musi być godziwe i w terminie, warunki pracy muszą być bezpieczne,odzież musi być wydana, uprana, badania wykonane,urlopy udzielone, a pracownik może , jak ma ochotę porzucić pracę w środku super ważnej umowy.I już.Kiedy ja mam oszukiwać fiskusa, ludzie, na to trzeba mieć czas, trzeba mieć co ukrywać.Mam marzenie, chcę zarobić milion i zapłacić od tego podatek.Dowód oprawię w ramki i powieszę na ścianie.Jak można skontrolować firmy, stwierdzić prawidłowość i rozdzierać szaty , że jest prawidłowo. Po...ne.

    Odpowiedz
  • nw(2008-11-08 19:07) Zgłoś naruszenie 00

    wika...trafnie ujęłaś sytuację drobnego przedsiębiorcy...ale czy ktoś się nad nami pochyli...dla innych jesteśmy pazernymi pracodawcami,krwiopijcami,oszustami itd...pzdr

    Odpowiedz
  • iza(2008-11-08 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    do xxx - co za bzdury piszesz. Jakie wysokie procenty - nie ma żąńć procentów od wykrytych nieprawidłowości.

    Odpowiedz
  • Były pracownik us(2008-11-08 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    Jak ma być skuteczny jeżeli ma do wykonania inne zadania - zarządzanie jakością, ryzyko wewnętrzne i inne pomysły naszych wielkich, np. informacja na wczoraj, bo poseł zadał pytanie lub trzeba pochwalić się w prasie - patrz rankingi w Gazecie Prawnej. Odnośnie nagród za dodatkowe ustalenia, to chyba inna epoka - w urzędach skarbowych nie ma za to żadnych nagród.

    Odpowiedz