Jeżeli przedszkole niepubliczne jest prowadzone przez osobę fizyczną, to płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy i składek ubezpieczeniowych jest ta osoba – orzekł WSA w Poznaniu.

Chodziło o kobietę, która prowadzi działalność gospodarczą i jest organem prowadzącym niepubliczne przedszkole, wpisane do ewidencji szkół i placówek oświatowych. W przedszkolu są zatrudniani nauczyciele z odpowiednimi kwalifikacjami (zgodnymi z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej).

Kobieta uważała, że to ona, a nie przedszkole, jest płatnikiem zaliczek na PIT od wynagrodzeń nauczycieli. Dlatego nie wystąpiła o odrębny NIP dla przedszkola, posługiwała się swoim własnym, nadanym dla prowadzonej przez nią jednoosobowej działalności gospodarczej.

Gdy jednak w urzędzie miasta zgłaszała zmianę miejsca siedziby, poinformowano ją, że przedszkole powinno mieć nadany odrębny NIP. Kierując się tymi wskazaniami, złożyła wniosek o nadanie numeru NIP dla przedszkola, a fiskus go nadał.

Kobieta doszła jednak do wniosku, że postąpiła błędnie. Uważała, że przedszkole, którego organem prowadzącym jest osoba fizyczna, nie posiada osobowości prawnej i w relacjach prawnych powinno korzystać z podmiotowości organu prowadzącego. Dlatego była zdania, że w relacjach z pracownikami, kontrahentami, fiskusem czy ZUS powinna posługiwać się własnym NIP.

Spór o płatnika

Innego zdania był dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji z 29 czerwca 2023 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4018.11. 2022.4.MGO) stwierdził, że pracodawcą dla nauczycieli jest przedszkole, które jako zakład pracy (płatnik w PIT) powinno mieć odrębny NIP, by posługiwać się nim przy odprowadzaniu zaliczek na PIT od wynagrodzeń, opłacaniu składek ZUS i składaniu za pracowników deklaracji.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił przy tym, że przedszkole powinno posługiwać się własnym NIP jedynie w celu wykonywania obowiązków płatnika, bo tylko w tym celu numer ten został nadany. Natomiast w transakcjach z kontrahentami i na fakturach je dokumentujących powinien być podawany NIP kobiety jako podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

Przedszkole nim nie jest

Nie zgodził się z tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Orzekł, że niepubliczne przedszkole prowadzone przez osobę fizyczną nie stanowi odrębnej jednostki. Nie jest ono więc ani podatnikiem, ani płatnikiem podatku, ani płatnikiem składek ubezpieczeniowych.

Co prawda zatrudnia ono nauczycieli posiadających określone kwalifikacje, zgodnie z art. 13 ust. 6 prawa oświatowego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.). Nie oznacza to jednak – w ocenie sądu – że jest odrębnym podmiotem w zakresie stosunków z pracownikami i że jest płatnikiem zaliczek na PIT od wynagrodzeń osób zatrudnionych.

NIP nadaje się osobie fizycznej prowadzącej niepubliczne przedszkole i numer ten jest jej przypisany zarówno do rozliczania przez nią jej własnych podatków, jak i do rozliczania – w charakterze płatnika – zaliczek na PIT od wynagrodzeń zatrudnianych osób – wyjaśnił sąd.

Wyrok jest nieprawomocny. ©℗

Autor jest doradcą podatkowym

orzecznictwo