statystyki

Klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jeszcze nie ma, a już jest do poprawki

autor: Agnieszka Pokojska13.04.2016, 07:32; Aktualizacja: 13.04.2016, 08:59
Chodzi o klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, która ma zostać wprowadzona do ordynacji podatkowej jeszcze w trakcie 2016 r.

Chodzi o klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, która ma zostać wprowadzona do ordynacji podatkowej jeszcze w trakcie 2016 r.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: bpr.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Sejm zajmie się dziś po raz pierwszy rządowym projektem, który ma zapobiegać transakcjom dokonywanym tylko dla korzyści podatkowej. Niewielkie zmiany pozwoliłyby uniknąć zarzutu niekonstytucyjności – mówili wczoraj eksperci z firmy doradczej Deloitte.

Chodzi o klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, która ma zostać wprowadzona do ordynacji podatkowej jeszcze w trakcie 2016 r. Ministerstwo Finansów od początku uspokajało, że nie chodzi o zakaz optymalizacji podatkowych, ale o wyeliminowanie takiej działalności, która jest podejmowana tylko po to, żeby uniknąć podatku.

Fiskus mógłby kwestionować tylko duże transakcje, tj. takie, gdzie korzyść podatkowa wyniosłaby co najmniej 100 tys. zł. Nadal możliwe byłyby rozwiązania optymalizacyjne dla mniejszych transakcji.

Zdaniem ekspertów Deloitte rządowy projekt zawiera jednak trzy elementy, które mogą budzić wątpliwości konstytucyjne. Przypominają, że już raz Trybunał Konstytucyjny zakwestionował tego typu rozwiązanie, na skutek czego musiało ono zostać uchylone (wyrok z 11 maja 2004 r., sygn. K 4/03).

TK wskazał, że klauzula musi być tak sformułowana, żeby rozstrzygnięcia podejmowane na podstawie przepisów były jak najbardziej przewidywalne. Tymczasem – jak zauważył Maciej Guzek, starszy menedżer z działu doradztwa podatkowego Deloitte – obecny projekt nie spełnia tego wymogu. Wątpliwości budzi to, że organ będzie mógł zastosować klauzulę, jeżeli uzna, że cel gospodarczy nie jest istotny. W tym przypadku kluczowa będzie więc subiektywna ocena urzędnika co do istotności celu gospodarczego. Może być ona inna niż ocena podatnika.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Prawda(2016-04-14 10:50) Zgłoś naruszenie 30

    W tym kraju trzepią zwykłych uczciwych ludzi za byle co, a ci co rzeczywiście zgarniają duże pieniądze są nie do ruszenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane