statystyki

PIT: Na jakim druku składamy korektę za 2014 rok?

08.04.2016, 07:29; Aktualizacja: 28.11.2016, 08:19
podatki, formularz, kalkulator

Od 2016 roku ustawodawca podatkowy nie oczekuje od podatników, by ci, korygując deklaracje podatkowe (w tym zeznanie w podatku dochodowym), składali do takiej korekty uzasadnieniaźródło: ShutterStock

● Czy nie muszę już przekazywać fiskusowi sprawozdania

● Na jakim druku należy złożyć korektę za 2014 rok

● Czy korzystający z ulgi prorodzinnej nie muszą wypełniać i składać PIT/UZ

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą oraz jestem wspólnikiem w dwóch spółkach jawnych. W ramach swojej działalności ewidencjonuję przychody i koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jednak dla spółek prowadzone są księgi rachunkowe. W poprzednich latach księgowe spółek przekazywały mi ich sprawozdania finansowe, które składałem do urzędu skarbowego wraz z zeznaniem rocznym. W tym roku zauważyłem, że w PIT-36L nie ma już miejsca na wskazanie, ile sprawozdań składam do urzędu. Czy to oznacza, że już nie muszę przekazywać takich sprawozdań do urzędu skarbowego?

W 2016 roku, tak jak w latach poprzednich, prawodawca nie pozbawia organów podatkowych dostępu do informacji, jakie zawierają sprawozdania finansowe sporządzane przez tych podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe. W dalszym ciągu osoby takie muszą przedkładać takie sprawozdania, i to z każdej działalności, jaką wykonują, a dla której sprawozdanie jest przygotowywane. Nowość, z jaką mamy do czynienia od zeznań i sprawozdań za 2015 rok, jest taka, że sprawozdania nie mają statusu załączników do zeznania rocznego, nie muszą być składane wraz z deklaracją w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Obecnie podatnik może złożyć zeznanie, a sprawozdanie dostarczyć fiskusowi odrębnie. Pamiętać jednak trzeba, że musi ono być przekazane do urzędu skarbowego w terminie złożenia zeznania w podatku dochodowego (na razie interpretujemy to w ten sposób, że chodzi o termin do złożenia zeznania, czyli co do zasady 30 kwietnia – a w 2016 roku 2 maja – a nie o termin złożenia, czyli faktycznego przedłożenia do urzędu naszego zeznania podatkowego).

W związku z tym, że sprawozdania nie stanowią obecnie załącznika do zeznania podatkowego, minister finansów w ostatnich wersjach PIT-36 i PIT-36L zrezygnował z pozycji, w której uprzednio przekazywana była informacja o liczbie składanych sprawozdań (u czytelnika byłyby to dwa). ©?


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane