statystyki

PIT: Na jakim druku składamy korektę za 2014 rok?

08.04.2016, 07:29; Aktualizacja: 28.11.2016, 08:19
podatki, formularz, kalkulator

Od 2016 roku ustawodawca podatkowy nie oczekuje od podatników, by ci, korygując deklaracje podatkowe (w tym zeznanie w podatku dochodowym), składali do takiej korekty uzasadnieniaźródło: ShutterStock

● Czy nie muszę już przekazywać fiskusowi sprawozdania

● Na jakim druku należy złożyć korektę za 2014 rok

● Czy korzystający z ulgi prorodzinnej nie muszą wypełniać i składać PIT/UZ

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą oraz jestem wspólnikiem w dwóch spółkach jawnych. W ramach swojej działalności ewidencjonuję przychody i koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jednak dla spółek prowadzone są księgi rachunkowe. W poprzednich latach księgowe spółek przekazywały mi ich sprawozdania finansowe, które składałem do urzędu skarbowego wraz z zeznaniem rocznym. W tym roku zauważyłem, że w PIT-36L nie ma już miejsca na wskazanie, ile sprawozdań składam do urzędu. Czy to oznacza, że już nie muszę przekazywać takich sprawozdań do urzędu skarbowego?

W 2016 roku, tak jak w latach poprzednich, prawodawca nie pozbawia organów podatkowych dostępu do informacji, jakie zawierają sprawozdania finansowe sporządzane przez tych podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe. W dalszym ciągu osoby takie muszą przedkładać takie sprawozdania, i to z każdej działalności, jaką wykonują, a dla której sprawozdanie jest przygotowywane. Nowość, z jaką mamy do czynienia od zeznań i sprawozdań za 2015 rok, jest taka, że sprawozdania nie mają statusu załączników do zeznania rocznego, nie muszą być składane wraz z deklaracją w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Obecnie podatnik może złożyć zeznanie, a sprawozdanie dostarczyć fiskusowi odrębnie. Pamiętać jednak trzeba, że musi ono być przekazane do urzędu skarbowego w terminie złożenia zeznania w podatku dochodowego (na razie interpretujemy to w ten sposób, że chodzi o termin do złożenia zeznania, czyli co do zasady 30 kwietnia – a w 2016 roku 2 maja – a nie o termin złożenia, czyli faktycznego przedłożenia do urzędu naszego zeznania podatkowego).

W związku z tym, że sprawozdania nie stanowią obecnie załącznika do zeznania podatkowego, minister finansów w ostatnich wersjach PIT-36 i PIT-36L zrezygnował z pozycji, w której uprzednio przekazywana była informacja o liczbie składanych sprawozdań (u czytelnika byłyby to dwa). ©?


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane