statystyki

Protokół odbioru nie ma znaczenia dla VAT

autor: Agnieszka Pokojska05.04.2016, 07:32; Aktualizacja: 05.04.2016, 09:53
VAT

Zgodnie ustawą o VAT na moment powstania obowiązku podatkowego wpływa data wykonania usług.źródło: ShutterStock

Za datę wykonania usługi budowlanej lub jej części uważa się moment faktycznego zakończenia prac, czyli zgłoszenie do odbioru – potwierdził minister finansów w interpretacji ogólnej.

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT na moment powstania obowiązku podatkowego wpływa data wykonania usług. Podmioty z branży budowlanej przez długi czas uważały, że jest to data podpisania protokołu odbioru usług. Oznaczałoby to jednak przesunięcie momentu zapłaty podatku. Dlatego fiskus się na to nie zgadzał.

W interpretacji ogólnej minister powołał się dodatkowo na wyroki (m.in. sygn. akt I SAIKr 708/15, I SAlOl 118/15, I SA/Bd 190/15, I SA/Wr 23 86/14, III SAlWa 1664/14). Sięgnął też do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE (np. C-18/13) i stwierdził, że moment wykonania usług co do zasady nie może zostać określony przez spełnienie formalności, jaką jest podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Zwłoka powodowałaby bowiem, że podatek stałby się wymagalny z opóźnieniem.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane