Czy kierowcy Ubera lub ogłaszający się w BlaBlaCar muszą pamiętać o fiskusie?

autor: Mariusz Szulc05.04.2016, 17:00; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:33
Uber

PIT to jednak nie koniec. Kierowcy, jako przedsiębiorcy, powinni także rozliczać VAT według stawki 8 proc., jeśli w ciągu roku zarobią więcej niż 150 tys. złźródło: ShutterStock

Pan Michał kupił niedawno nowoczesne auto. Znajomi pochwalili zakup i wspomnieli o czymś, co nie daje mu teraz spokoju. Podobno nie trzeba już być taksówkarzem, aby móc dorobić na przewozie ludzi. – Sprawdziłem informacje na ten temat w internecie. Okazało się, że mogę wykorzystywać w ten sposób auto zarówno w mieście, jak i poza jego granicami, gdy np. wybieram się w dłuższą trasę. Pomagają w tym internetowe aplikacje Uber i BlaBlaCar. Chciałbym skorzystać z takiej możliwości, szybciej zwróci mi się zakup, ale czy nie będą mnie czekały problemy z fiskusem – martwi się czytelnik.

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ale na pewno pan Michał o urzędzie skarbowym nie powinien zapominać. Więcej potencjalnych obowiązków czeka go, jeśli zdecyduje się na współpracę z Uberem. Obie platformy są częścią większego zjawiska zwanego ekonomią współdzielenia (ang. sharing economy). Z założenia ma ono polegać na wykorzystaniu internetu do dzielenia się z innymi osobami niewykorzystanymi przez siebie zasobami, np. nieruchomością bądź miejscem w aucie.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Adam(2016-04-05 22:35) Zgłoś naruszenie 42

    Amatorka - fiskus nie dotyczy BlaBlaCaru, ponieważ to współdzielenie kosztów. Ministerstwo Finansów już się wypowiadało na ten temat. Panie Marcinie, trochę rzetelności dziennikarskiej prosimy!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane