W informacji PIT-8C powinny się znaleźć dane o wszystkich dochodach ze zbycia papierów wartościowych przez osoby fizyczne. I to niezależnie od tego, czy zostały one uzyskane w Polsce, czy też za granicą – stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej w niedawnej interpretacji zmieniającej.

Eksperci wyjaśniają, że nowe stanowisko fiskusa ułatwi klientom rozliczenie roczne PIT.

– Począwszy od rozliczenia rocznego za 2023 r., nasi klienci otrzymają informację PIT-8C obejmującą dochody ze wszystkich zamkniętych inwestycji dokonywanych w XTB. A zatem transakcji na różnicach cenowych – CFD i sprzedaży papierów wartościowych notowanych na GPW oraz na giełdach zagranicznych. Dochody te automatycznie zaimportują się do formularza PIT-38 w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl, w usłudze Twój e-PIT – tłumaczy Paweł Szejko, członek zarządu domu maklerskiego XTB.

Umożliwi to interpretacja zmieniająca wydana przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej 18 sierpnia br. (sygn. DOP3.8222.3.2022.EILK). Uchylono w ten sposób interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 lipca 2019 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.32.2019.6.AK1).

Obowiązki sprawozdawcze maklera

Uchylona interpretacja przewidywała, że domy maklerskie rozliczające dochody ze zbycia zagranicznych papierów wartościowych nie mają w tym zakresie obowiązków sprawozdawczych. Klient, który chce się rozliczyć z fiskusem z dochodu ze sprzedaży np. zagranicznych akcji, musi więc liczyć na dobrowolną pomoc pośrednika albo samodzielnie ustalić przychody i koszty z danej transakcji.

– Na tym przykładzie widzimy, jak istotne jest, aby przed wydaniem interpretacji indywidualnej organ podatkowy starał się przewidzieć jej praktyczne skutki. Zarówno dla wnioskodawców i ich klientów, jak i dla całego sektora finansowego – komentuje Mikołaj Jaworowski, adwokat w dziale doradztwa podatkowego PwC z zespołu usług finansowych.

Dodaje, że sytuacja, gdy wykładnia fiskusa w tak istotnych kwestiach wymaga sprostowania i wymusza wielokrotne zmiany procedur i systemów informatycznych, jest bardzo kłopotliwa dla podatników.

Chodzi o rozliczenia podatkowe, w przypadku gdy indywidualni inwestorzy kupują i sprzedają papiery wartościowe za pośrednictwem profesjonalnych domów maklerskich. Przypomnijmy, że dochód z tego tytułu należy rozliczyć z fiskusem na formularzu PIT-38. Właściwa stawka podatku to 19 proc., zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT.

Dom maklerski, który prowadzi rachunek papierów wartościowych, nie musi pobierać i przekazywać w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy od dochodu klienta. Ma jednak inny obowiązek. Z art. 39 ust. 3 ustawy o PIT wynika, że do końca lutego następnego roku powinien wystawić i przesłać podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informację PIT-8C o wysokości uzyskanego dochodu. Na jej podstawie inwestor może łatwo się rozliczyć z fiskusem.

Nie ma przy tym wątpliwości, że w PIT-8C powinny się znaleźć dane dotyczące dochodów uzyskanych ze sprzedaży krajowych papierów wartościowych. A co z dochodem ze zbycia zagranicznych papierów wartościowych? To właśnie problem, którego dotyczą obie interpretacje.

Za granicą bez obowiązku?

Interpretacje zostały wydane w sprawie spółki prowadzącej działalność maklerską, która świadczy swoje usługi zarówno na rzecz przedsiębiorców, zwykłych osób fizycznych, jak i osób prawnych, w tym firm posiadających siedzibę za granicą. Oferowała im zakup papierów wartościowych notowanych na polskiej giełdzie papierów wartościowych i na giełdach zagranicznych. W tym drugim przypadku korzystała z pomocy belgijskiego domu maklerskiego, który prowadził dla niej zbiorczy rachunek papierów wartościowych. Klienci uzyskiwali w ten sposób dochody z odsetek, dywidend lub ze sprzedaży papierów wartościowych.

Wniosek o interpretację indywidualną dotyczył wyłącznie rozliczenia dochodów ze zbycia papierów wartościowych uzyskiwanych przez klientów nieprowadzących w tym zakresie działalności gospodarczej. Spółka przekonywała, że od uzyskanego w ten sposób dochodu nie musi potrącać zaliczek na PIT, ale za to powinna do końca lutego następnego roku wystawić i przesłać dalej informację PIT-8C na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy o PIT. Powinna ująć w niej wysokość wszystkich dochodów klienta, a więc zarówno uzyskanych z obrotu polskimi, jak i zagranicznymi papierami wartościowymi.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym tylko w części. Przyznał bowiem, że spółka nie musi potrącać zaliczek na PIT od dochodu klientów i że do końca lutego następnego roku powinna wystawić i przesłać dalej informację PIT-8C. Nie ma jednak obowiązku ujmować w niej wszystkich dochodów swoich klientów.

Dyrektor KIS przywołał art. 3 ust. 2b pkt ustawy o PIT. Zgodnie z nim przychodem nierezydenta uzyskanym na terytorium Polski są m.in. zyski z „papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających”.

Skoro więc wniosek spółki dotyczył rozliczeń polskich rezydentów podatkowych, to należy przyjąć, że dochody z zagranicznych papierów wartościowych powstają za granicą – uznał dyrektor KIS. W przypadku rozliczenia w naszym kraju istotna jest metoda unikania podwójnego opodatkowania przewidziana w umowie międzynarodowej między Polską a krajem, w którym powstał dochód. Makler nie musi ich ujmować w informacji PIT-8C, a jego klient powinien samodzielnie się rozliczyć w zeznaniu rocznym, do którego powinien dołączyć załączniki PIT-ZG.

Wielkie zaskoczenie

Stanowisko fiskusa zaskoczyło wszystkich zainteresowanych. Firmy maklerskie zmieniły swoje procedury sprawozdawcze, a na wątpliwości klientów odpowiedziały, publikując podręczniki lub informacje dotyczące sposobu rozliczenia z fiskusem. Przykładowo, jak wyjaśnia Paweł Szejko, klienci XTB otrzymywali wszystkie wymagane dane na potrzeby rozliczenia rocznego w ramach specjalnego raportu podatkowego.

– W dokumencie przygotowywaliśmy spersonalizowane zestawienie dochodów dla każdego klienta, w którym zawarliśmy kwoty gotowe do przeniesienia do PIT-38, uzupełniane dodatkowo o zestawienie transakcji z giełd zagranicznych – tłumaczy ekspert.

– Niektóre firmy nie zmieniły jednak swoich dotychczasowych obowiązków sprawozdawczych i nadal wykazywały w informacji PIT-8C wszystkie dochody klientów – zauważa Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy i starszy menedżer w zespole podatków osobistych i doradztwa dla pracodawców w MDDP. Teraz nowa wykładnia fiskusa przyznała im rację.

Fiskus znów zmienia zdanie

W interpretacji zmieniającej z 18 sierpnia br. (sygn. DOP3.8222.3.2022.EILK) szef KAS zgodził się z pierwotnym stanowiskiem spółki. Zwrócił uwagę, że art. 39 ust. 3 ustawy o PIT nie wprowadza ograniczeń co do miejsca powstania dochodów z kapitałów pieniężnych, które powinny być wykazane w informacji PIT-8C. Nie ma więc przeszkód, aby znalazły się w niej również te, które powstaną za granicą. Spółka musi więc terminowo wystawić i przesłać dalej informację PIT-8C oraz ująć w niej wszystkie dochody ze zbycia papierów wartościowych, które uzyskali jej klienci nieprowadzący w tym zakresie działalności gospodarczej – uznał szef KAS.

Rafał Sidorowicz apeluje w związku z tym do resortu finansów, aby jak najszybciej ujednolicił praktykę sprawozdawczości domów maklerskich.

– Warto w tym kontekście przypomnieć, że w 2024 r. czekają nas istotne zmiany w rozliczaniu dochodów z funduszy kapitałowych. W informacji PIT-8C będą ujmowane kolejne dochody, tym razem z umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Dobrze byłoby zatem, aby dotychczasowe wątpliwości dotyczące obowiązków sprawozdawczych domów maklerskich były wtedy już historią – podsumowuje ekspert MDDP.©℗