Jednostki ochotniczej straży pożarnej będą mogły ewidencjonować sprzedaż alkoholu za pomocą kasy wirtualnej – zakłada opublikowany wczoraj projekt nowelizacji rozporządzenia z 29 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz.U. poz. 965 ze zm.).

Zmiany mają wejść w życie z dniem opublikowania rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Mają dotyczyć sprzedaży: piwa, mieszanin piwa z napojami bezalkoholowymi, jeśli rzeczywista moc objętościowa alkoholu w takim wyrobie przekroczy 0,5 proc., a także innych napojów alkoholowych o mocy do 4,5 proc.

Przypomnijmy, że sprzedaż alkoholu wyklucza zwolnienie z kas fiskalnych, nawet jeżeli dokonują jej jednostki ochotniczej straży pożarnej. Potwierdził to 13 lipca br. wiceminister finansów Artur Soboń w odpowiedzi na poselską interpelację nr 41868. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule „Sprzedaż piwa na strażackim festynie nadal z kasą” (DGP 146/2023).

Czynności wykluczające prawo do takiej preferencji są wymienione w par. 4 rozporządzenia z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. poz. 2442 ze zm.). Chodzi m.in. o sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. i napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc. (bez względu na kod CN), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.

Planowane rozporządzenie nie zmieni tej zasady. Pozwoli natomiast na skorzystanie z ułatwienia. Jednostki OSP mogłyby używać kas wirtualnych, czyli kas mających postać oprogramowania, które można zainstalować na tablecie, komputerze czy smartfonie.

Urządzenie, na którym zostanie ono zainstalowane, musi mieć możliwość podłączenia do drukarki i wydruku paragonów, a dostęp do oprogramowania wymaga opłacania abonamentu.

MF wyjaśnia, że koszty prowadzenia ewidencji fiskalnej w ten sposób są niższe niż w przypadku ewidencji prowadzonej w tradycyjny sposób. – Umożliwienie korzystania z kas wirtualnych stanowi ułatwienie wywiązywania się z obowiązków ewidencyjnych, a zarazem uszczelnienie systemu VAT w tym zakresie – argumentuje resort.©℗