statystyki

Adwokaci bez szans na uniknięcie VAT

autor: Mariusz Szulc14.03.2016, 07:26; Aktualizacja: 14.03.2016, 09:01
prawnik; adwokat

Belgijscy prawnicy do końca 2013 r. w ogóle nie płacili podatku od wartości dodanejźródło: ShutterStock

Prawnicy muszą płacić podatek od towarów i usług – wynika z opinii rzecznik generalnej TSUE. Opinia nie jest wprawdzie wiążąca dla Trybunału Sprawiedliwości UE, ale w praktyce bardzo często kieruje się on jej treścią przy wydawaniu wyroku.

Sprawa dotyczy przepisów belgijskich, ale z uwagi na ujednolicenie we wszystkich krajach unijnych przepisów o VAT ma też znaczenie dla Polski.

Belgijscy prawnicy do końca 2013 r. w ogóle nie płacili podatku od wartości dodanej. Pozwalał im na to belgijski przepis, który wprawdzie naruszał ogólną zasadę, ale pozwalał na to art. 371 unijnej dyrektywy VAT (przewidujący wyjątki od reguł ogólnych).

Potem jednak Belgia sama zdecydowała się znieść to zwolnienie i od 2014 r. tamtejsi prawnicy muszą płacić VAT według podstawowej stawki (21 proc.). Podwyżka ta została zaskarżona do belgijskiego trybunału konstytucyjnego, ale ten nie rozstrzygnął sprawy, tylko skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane