statystyki

Rozwódka musi przy sprzedaży uważać na PIT

autor: Patrycja Dudek15.02.2016, 07:28; Aktualizacja: 15.02.2016, 09:06
Kobieta powinna zapłacić PIT od połowy przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Kobieta powinna zapłacić PIT od połowy przychodu ze sprzedaży nieruchomości.źródło: ShutterStock

Byłej żonie należy się tylko połowa nieruchomości. Jeśli po rozwodzie dostanie ją w całości, nie spłacając męża, to powinna poczekać ze sprzedażą 5 lat – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która sprzedała nieruchomość kupioną w 1994 r. wspólnie z mężem. Na skutek rozwodu otrzymała ją w całości. Pozostały majątek podzielili na pół. Rok później, w 2011 r., kobieta sprzedała posiadłość. Liczyła na to, że nie zapłaci podatku od dochodu ze zbycia. Uważała bowiem, że nabyła nieruchomość w całości już w latach ‚90.

Z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wynikało jednak, że musi zapłacić PIT od połowy dochodu uzyskanego ze sprzedaży. Fiskus wyjaśnił, że ze wspólnego majątku dorobkowego podatniczce należała się tylko połowa (zgodnie z art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Druga połowa należała się jej mężowi, a skoro ten oddał ją bez żadnych spłat i dopłat, to należy przyjąć, że kobieta stała się właścicielką tej części dopiero w dacie podziału majątku. Sprzedaż całości oznacza więc, że do zbycia połowy nieruchomości doszło przed upływem 5 lat od jej nabycia – stwierdził dyrektor izby. Z tego powodu uznał, że od pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży tej części podatniczka powinna zapłacić podatek, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane