statystyki

Rozwódka musi przy sprzedaży uważać na PIT

autor: Patrycja Dudek15.02.2016, 07:28; Aktualizacja: 15.02.2016, 09:06
Kobieta powinna zapłacić PIT od połowy przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Kobieta powinna zapłacić PIT od połowy przychodu ze sprzedaży nieruchomości.źródło: ShutterStock

Byłej żonie należy się tylko połowa nieruchomości. Jeśli po rozwodzie dostanie ją w całości, nie spłacając męża, to powinna poczekać ze sprzedażą 5 lat – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która sprzedała nieruchomość kupioną w 1994 r. wspólnie z mężem. Na skutek rozwodu otrzymała ją w całości. Pozostały majątek podzielili na pół. Rok później, w 2011 r., kobieta sprzedała posiadłość. Liczyła na to, że nie zapłaci podatku od dochodu ze zbycia. Uważała bowiem, że nabyła nieruchomość w całości już w latach ‚90.

Z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wynikało jednak, że musi zapłacić PIT od połowy dochodu uzyskanego ze sprzedaży. Fiskus wyjaśnił, że ze wspólnego majątku dorobkowego podatniczce należała się tylko połowa (zgodnie z art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Druga połowa należała się jej mężowi, a skoro ten oddał ją bez żadnych spłat i dopłat, to należy przyjąć, że kobieta stała się właścicielką tej części dopiero w dacie podziału majątku. Sprzedaż całości oznacza więc, że do zbycia połowy nieruchomości doszło przed upływem 5 lat od jej nabycia – stwierdził dyrektor izby. Z tego powodu uznał, że od pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży tej części podatniczka powinna zapłacić podatek, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane