statystyki

Od tego roku IFT-3/IFT-3R z szerszym zakresem informacji

autor: Radosław Kowalski05.02.2016, 07:24; Aktualizacja: 09.02.2016, 11:39

Postęp techniczny, rozwój nowych technologii w zakresie komunikacji, pojawianie się innowacyjnych produktów finansowych - wszystko to nie tylko sprzyja zarabianiu na globalnym rynku usług finansowych, lecz także stanowi pokusę, by niekoniecznie informować o tym fiskusa.

Zdarza się, że myślimy: skąd urzędnik się dowie, że zarobiłem, inwestując swoje pieniądze (często już opodatkowane) na drugim końcu Europy (nie ruszając się z domu, a zatem nie pozostawiając też śladów w postaci biletów, noclegów etc.).

Fiskus potrafi jednak przewidywać i przeciwdziałać takim praktykom. Już w 2003 roku (a w polskim prawie podatkowym od 2004 roku) wprowadzone zostały przepisy (najpierw unijne, a potem polskie) mające służyć wymianie informacji między aparatami skarbowymi poszczególnych państw członkowskich.

Okazały się jednak niewystarczające. W konsekwencji w 2014 roku zostały zmienione tak, by państwa dysponowały jeszcze skuteczniejszymi narzędziami do wzajemnego informowania się o dochodach ich obywateli z  odsetek, które uzyskują w innych państwach członkowskich.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane