statystyki

PIT: Dawstwo komórek jajowych jak delegacja

autor: Patrycja Dudek04.02.2016, 17:00; Aktualizacja: 08.02.2016, 20:38
Fiskus uważa, że rekompensata, która otrzymują dawczynie, jest przychodem z innych źródeł, który może być zwolniony z PIT wyłącznie do wysokości limitów z tytułu podróży służbowych

Fiskus uważa, że rekompensata, która otrzymują dawczynie, jest przychodem z innych źródeł, który może być zwolniony z PIT wyłącznie do wysokości limitów z tytułu podróży służbowychźródło: ShutterStock

Rekompensata za dojazd, poświęcony czas i ewentualne powikłania jest dla dawcy przychodem zwolnionym z PIT tylko do wysokości limitów – tak jak podróże służbowe.

Stanowisko dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi pozostaje w tej sprawie niezmienne, mimo że wydaną przez niego interpretację dwukrotnie uchylił już WSA w Łodzi. Przyczyną uchylenia były jednak za każdym razem względy proceduralne, które nie pozwalały sądowi zająć się kwestiami merytorycznymi. Za pierwszym razem fiskus nie ocenił bowiem stanowiska wnioskodawcy, za drugim nie wskazał, dlaczego go nie podziela. Trzecia interpretacja wydaje się zawierać wszystkie te elementy. Nie wiadomo jednak, czy podatnik znów jej nie zaskarży.

Chodziło o ośrodek leczący niepłodność metodą in vitro. Ośrodek pobierał komórki jajowe od anonimowych dawczyń. W zamian za poniesione wydatki, czas, ból i możliwe powikłania dawczyniom wypłacano zryczałtowaną rekompensatę. Podstawą była dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2204/23/WE, która nie została jeszcze implementowana do polskich przepisów.

Ośrodek uważał, że wypłacana kwota nie jest dla dawczyń dochodem i nie podlega opodatkowaniu. Wskazał przy tym na akty unijne mówiące o niedochodowości pobierania tkanek i komórek ludzkich. Skoro handel komórkami nie stanowi dochodu, to nie może też być opodatkowany. Tym bardziej że w ustawie o PIT też nie ma o tym mowy – twierdził.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • aska(2016-02-08 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    błąd w tekście: Podstawą była dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2204/23/WE powinno być 2004/23/WE i czy rzeczywiście nie była implementowana do polskich przepisów? jeżeli nie była od 2004 to chyba coś ne tak z transplantologią w Polsce.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane