Prezydencka ustawa o kredytach walutowych korzystna dla gospodarki - przekonuje Maciej Łopiński. Minister w Kancelarii Prezydenta przedstawił główne założenia ustawy, która ma pomóc w spłacie kredytów zaciągniętych w walutach.

Maciej Łopiński wyjaśniał, że ustawa stosuje schemat tak zwanego kursu sprawiedliwego. "Ten kurs sprawiedliwy wynika z porównania kosztów kredytu denominowanego albo indeksowanego do kredytu branego przez konsumentów w złotych polskich" - tłumaczył prezydencki minister. Kurs sprawiedliwy będzie różny w zależności od kredytu. Banki będą musiały przedstawić wysokość tego kursu klientom.

Maciej Łopiński zapewniał, że zaproponowane rozwiązania będą korzystne dla polskiej gospodarki. Kancelaria Prezydenta szacuje, że zwiększy się dzięki temu poziom podatków uzyskiwanych przez budżet państwa.

Prezydencki projekt przesłany został wraz z listą pytań do Komisji Nadzoru Finansowego. Na podstawie odpowiedzi oszacowane zostaną skutki finansowe nowej regulacji, a następnie ma ona trafić do Sejmu.