Za zgodą podatnika kontrolę będzie można przeprowadzić w siedzibie organu podatkowego, gdy usprawni to jej dokonanie lub podatnik zrezygnuje z uczestniczenia w kontroli.
Nieostateczne decyzje podatkowe nie będą wykonywane - taką zasadę wprowadza uchwalona wczoraj przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw.
Przyjęta ustawa bazuje na projekcie rządowym, który stanowi część pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Zasadnicze zmiany są nakierowane na poprawienie warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Oprócz zmian dotyczących nowych zasad wykonywania decyzji podatkowych nowelizacja przewiduje wiele zmian w zakresie przeprowadzania kontroli podatkowej.
Przede wszystkim wprowadzona została instytucja zawiadamiania o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Zgodnie z nowymi przepisami kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.
Podatnik będzie mógł ponadto wyznaczyć więcej niż jedną osobę do reprezentowania go w trakcie kontroli. Wprowadzono także możliwość dokonywania czynności kontrolnych w siedzibie organu podatkowego.
Uchwalona nowelizacja Ordynacji podatkowej uwzględnia również wiele propozycji Komisji Przyjazne Państwo, które były rozpatrywane łącznie z projektem rządowym. W efekcie zawiera ona wiele zmian mających na celu poprawę relacji organów podatkowych z podatnikami.
Wymienić tu można: obniżoną stawkę odsetek od zaległości z korekt deklaracji, uregulowanie zasad zwrotu nienależnej opłaty za interpretację indywidualną czy też wprowadzenie sześciomiesięcznego terminu na wszczęcie postępowania podatkowego po zakończonej kontroli, która ujawniła nieprawidłowości.
Nowelizacją teraz zajmie się Senat.