Podatnicy, którzy uzyskują przychody opodatkowane ryczałtem muszą pospieszyć się ze złożeniem zeznania rocznego. Termin mija dla nich już 1 lutego. Tak jak inni podatnicy mogą jednak przekazać jeden procent podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Ryczałtowcy uzyskali prawo przekazania 1% podatku na OPP dopiero w 2009 roku. Początkowo z możliwości tej korzystało mniej niż 20% uprawnionych. Z roku na rok liczba ta rośnie, jednak nadal prawie połowa podatników przekazuje całość swojego podatku do Skarbu Państwa.

- Za rok 2014 organizacje pożytku publicznego otrzymały 557,6 milionów złotych z tytułu 1 proc. To duża kwota, ale może być jeszcze większa. Jeśli każdy uprawniony przekazałby 1 proc. podatku, wartość ta wyniosłaby ok. 750 mln złotych - mówi Bartosz Poliński z Fundacji Onkologicznej Osób Młodych ALIVIA.

Dlaczego podatnicy nie przekazują 1 proc. podatku na OPP?

Jak wskazuje raport Stowarzyszenia Klon/Jawor „Zaangażowanie społeczne Polek i Polaków” 13 proc. podatników nie wykazuje zainteresowania tematyką 1 proc. podatku. Jednocześnie, aż 20 proc. respondentów stwierdziło, że nie przekazali 1 proc. podatku na OPP, ponieważ ich rozliczenie przygotował ktoś inny. Sugeruje to, że wielu Polakom nie zależy, aby 1 proc. ich podatku trafił do organizacji pożytku publicznego. Wśród często wymienianych przyczyn braku wsparcia OPP uczestnicy badania wskazali też na zbyt niskie dochody. Aż jedna dziesiąta podatników uważa, że ich wsparcie byłoby zbyt niewielkie.

- Przekazanie 1 procenta podatku jest jednym z najlepszych i najłatwiejszych sposobów wsparcia stowarzyszeń i fundacji, które realizują cele pożytku publicznego. W 2014 roku 1 procent wynosił średnio 45 złotych. Dla organizacji jest jednak ważna nie tylko wysokość pojedynczej wpłaty, ale też liczba podatników, którzy zdecydują się na przekazanie podatku – mówi Bartosz Poliński.

Jak przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego?

Aby przekazać jeden procent podatku wystarczy podczas wypełniania PIT-u podać numer KRS jednej z organizacji w sekcji „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. W formularzu PIT-28 również znajduje się taka rubryka.

Aktualna lista organizacji pożytku publicznego jest dostępna na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jedną z nich jest ALIVIA - Fundacja Onkologiczna Osób Młodych (KRS 0000358654), która wspiera osoby chore na nowotwory złośliwe.

Źródło:

• Ministerstwo Finansów „Informacja dotycząca kwot 1 proc. należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych organizacjom pożytku publicznego z rozliczenia za 2014 rok” oraz raporty MF z poprzednich lat.
• Zaangażowanie społeczne Polek i Polaków. Wolontariat, filantropia, 1% i wizerunek. organizacji pozarządowych. Raport z badania 2013. Stowarzyszenie Klon/Jawor

O FUNDACJI ALIVIA
Od 2010 roku Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych niesie pomoc chorym na raka w Polsce. Naszych podopiecznych motywujemy do aktywnej postawy w trudnym procesie leczenia onkologicznego. Pomagamy im gromadzić środki na nierefundowane leki, badania diagnostyczne, konsultacje medyczne, sprzęt ortopedyczny i środki opatrunkowe. Alivia udostępnia bezpłatnie serwisy www.Onkomapa.pl i www.Kolejkoskop.pl. Dzięki nim chorzy mogą znaleźć najlepszy ośrodek onkologiczny w okolicy, najwyżej ocenianego lekarza, a także wyszukać najkrótszą kolejkę do bezpłatnych badań diagnostycznych. Angażujemy też ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z chorobą nowotworową. Jeśli chcesz pomóc pacjentom onkologicznym w trudnych zmaganiach z chorobą i polską służbą zdrowia – przekaż swój 1% Alivii, wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS: 0000 358 654. Więcej informacji: www.alivia.org.pl