To już ostatnie dni na upoważnienie pracodawcy, żeby za pracownika rozliczył się z fiskusem. Choć czas na złożenie PIT-a w urzędzie skarbowym mamy do końca kwietnia, część pracowników już teraz może mieć ten obowiązek z głowy.

Paweł Jurek z ministerstwa finansów wyjaśnia, że osoby, które chcą skorzystać z takiej możliwości, muszą najpóźniej w poniedziałek złożyć w miejscu zatrudnienia odpowiednie oświadczenie na formularzu PIT 12. Paweł Jurek wyjaśnia, że ustawa mówi o konieczności upoważnienia pracodawcy przed 10 stycznia. Jednak w tym roku 9 stycznia przypada w sobotę, czyli dzień wolny od pracy, dlatego ostatnim dniem na złożenie w miejscu zatrudnienia dokumentu jest poniedziałek, 11 stycznia.

Taki sposób rozliczenia z fiskusem ma jednak pewne ograniczenia. Udogodnienie jest adresowane do tych osób, które w ubiegłym roku miały tylko jednego pracodawcę. Poza tym pracownik nie może korzystać z ulg podatkowych, rozliczać się wspólnie z małżonkiem, ani przekazać 1 procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego.