Karty kredytowe póki co opierają się finansowemu kryzysowi. Banki na razie nie zdecydowały się na podnoszenie oprocentowania kredytów na kartach. Jeśli jednak niektóre z nich się na to zdecydują, to zawsze możliwe jest szybkie przeniesienie karty do banku, który wciąż oferuje niższe odsetki.
Karta kredytowa to najłatwiejszy do przeniesienia produkt kredytowy. Ma bowiem całkowicie autonomiczny charakter - nie trzeba posiadać bankowego rachunku by stać się jej posiadaczem.

Jak przenieść kartę

Dzięki temu przeniesienie karty kredytowej z jednego banku do drugiego jest niezwykle proste.
Nowy bank wydaje nową kartę, a klient rezygnuje ze starej. Jeśli na starej karcie jest zadłużenie, wtedy nowy bank spłaca je i obciąża rachunek nowej karty. Taki proces trwa zazwyczaj zaledwie kilka dni.
Jak przenieść kartę z banku do banku? W wielu bankach do uzyskania nowej karty wystarczą wyciągi ze starej. Na tej podstawie bank wyda kartę, jednocześnie zobowiązując klienta do rezygnacji z poprzedniego plastiku.
Na przykład w banku Millennium, żeby otrzymać kartę, wystarczy przyniesienie do oddziału tylko jednego wyciągu bankowego ze starej karty. Na wyciągu musi znajdować się informacja o przyznanym limicie kredowym. Najlepiej, jeśli będzie to oryginalny wyciąg przesyłany pocztą. Bank jednak zadowoli się także wyciągiem elektronicznym - wysyłanym do klienta e-mailem (takie wyciągi wysyłają m.in. Citibank, mBank, MultiBank). Wyciąg taki musi być jednak wydrukowany w obecności pracownika banku.

Warunek: wyciągi

Niektóre banki wymagają nie jednego a trzech wyciągów z karty. Bank nie będzie chciał przenieść karty, jeśli z wyciągów wynika, że klient miał opóźnienia w spłacie zadłużenia na karcie. Przyznawany przez nowy bank limit kredytowy jest taki sam jak na karcie, z której klient rezygnuje. Niektóre banki deklarują jednak jego podniesienie. Na przykład w Invest Banku jest to 110 proc. pierwotnego limitu, w Polbanku 120 proc., a Raiffeisenie aż 130 proc.

Dodatkowe dokumenty

Oczywiście, nie zawsze rzeczywistość jest tak różowa, banki czasem pomimo deklaracji wymagają od klientów dodatkowych dokumentów, np. zaświadczania z banku o posiadaniu karty lub umowy karty. Bank Zachodni WBK, Polbank i ING Bank Śląski wydają karty z przeniesienia tylko posiadaczom kart wybranych banków. Jeśli klient ma kartę, wydaną w banku, którego nie ma na liście, nie może skorzystać z uproszczonej procedury.
Uproszczonej procedury przeniesienia karty nie oferuje Bank BGŻ, Citibank, Dominet Bank, Eurobank, Fortis, GE Money, Nordea i Pekao.
W wypadku przeniesienia karty banki oferują klientom warunki co najmniej tak samo dobre jak te dla nowych posiadaczy własnych kart. Standardem powoli staje się też specjalne promocyjne oprocentowanie kredytu przeniesionego na nową kartę. W mBanku nowi posiadacze kart przez trzy miesiące wcale nie płacą odsetek od kredytu. Elementem promocji jest także wydanie karty za darmo, jednak to banki oferują praktycznie wszystkim nowym posiadaczom kart.

Tańszy kredyt

Przeniesienie to zatem sposób na obniżenie opłat za korzystanie z karty. A z drugiej strony szansa na tani kredyt. Oferowane przez banki 9,9 proc., to obecnie jeden z najtańszych kredytów konsumpcyjnych na rynku. Po ostatnich podwyżkach marż dla kredytów hipotecznych taki kredyt jest tylko niewiele droższy od kredytów mieszkaniowych w złotych.
Warunki przeniesienia kart do innego banku / DGP