statystyki

Kwota wolna od podatku jest niezgodna z konstytucją

autor: Grzegorz Grochowina20.12.2015, 13:00
Podatki

Niewątpliwie wyrok ten będzie miał ogromne znaczenie dla polskiego systemu podatkowego oraz dla obywateli. Zgodnie z nim obecne przepisy regulujące kwotę wolną muszą ulec zmianie do końca listopada 2016 roku.źródło: ShutterStock

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 28 października 2015 r. (sygn. akt K 21/14) przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) ustalające kwotę wolną od podatku, które nie przewidują mechanizmu korygowania tej kwoty gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, są niezgodne z konstytucją.

Niewątpliwie wyrok ten będzie miał ogromne znaczenie dla polskiego systemu podatkowego oraz dla obywateli. Zgodnie z nim obecne przepisy regulujące kwotę wolną muszą ulec zmianie do końca listopada 2016 roku. Trybunał nie bez przyczyny wskazał taki okres, gdyż wszystkie podatki dochodowe, aby mogły obowiązywać w kolejnym roku, muszą być zmienione, uchwalone i opublikowane do końca listopada roku poprzedniego.

Patrząc na treść wyroku, najważniejszą kwestią z niego płynącą będzie wdrożenie odpowiedniego mechanizmu pozwalającego na właściwe korygowanie kwoty wolnej. Wyrok wskazuje bowiem obowiązek zapisania w ustawie mechanizmów korygowania tej kwoty stosownie do wielu czynników społeczno-ekonomicznych.

Wysokość kwoty wolnej można powiązać nie tylko z minimum socjalnym, o którym mowa w omawianym wyroku, ale również z innymi miarodajnymi wskaźnikami, takimi jak wysokość minimalnego czy też przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Wartości takie są ustalane bowiem przez ministra pracy i polityki społecznej w uzgodnieniu z Radą Ministrów na podstawie bieżących wskaźników ekonomiczno-społecznych, takich jak inflacja czy też prognozowana wysokość realnego wzrostu gospodarczego. A więc o takie wartości, które z roku na rok co do zasady ulegają zmianom. Tym bardziej można wywnioskować, że mechanizm korygowania kwoty wolnej od podatku ustalany na podstawie takich wartości pozwoli w racjonalny sposób uzyskać poziom kwoty wolnej odpowiadający panującym realiom społeczno-gospodarczym.

Mając na uwadze, że podwyżka kwoty wolnej będzie się odnosiła najpewniej do podatków za 2017 rok rozliczanych w 2018 roku, to negatywne konsekwencje tego orzeczenia w postaci ubytku budżetowego odczujemy dopiero w budżecie na 2018 rok. Wówczas okaże się, jak dużym kosztem było wprowadzenie kwoty wolnej na wyższym poziomie. Określenie jej na poziomie 7–8 tys. zł, choć z korzyścią dla każdego, będzie miało nieodwracalne skutki w budżecie państwa.

Prawdopodobnie powstała dziura w budżecie będzie musiała być „załatana” przez inne podatki lub zmiany stawek w PIT.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • e(2015-12-20 13:47) Zgłoś naruszenie 205

  Cos takiego, TK trzy dni po wyborach stwierdza, ze kwota wolna od podatku jest niezgodna z Konstytucja. A gdzie TK byl rok, dwa lata temu. Zrobili z ludzi niewolników, żadnych ulg, bo za mało będzie dla nas.

  Odpowiedz
 • niepelnosprawny.(2015-12-20 15:40) Zgłoś naruszenie 106

  trybunal do roboty w kapalnii.nieroby.za 20 tys. wstydu nie maja chamy.....

  Odpowiedz
 • Widzxicie PO-co jest TK(2015-12-20 15:40) Zgłoś naruszenie 67

  to sowiecka duraczówka.

  Odpowiedz
 • $(2015-12-20 15:09) Zgłoś naruszenie 67

  Trybunał Prostytucyjny

  Odpowiedz
 • effik(2015-12-20 16:48) Zgłoś naruszenie 61

  Rozwiązanie jest bardzo proste. Można wprowadzić kwotę wolną odpowiadającą dochodowi z minimalnego wynagrodzenia o pracę pomniejszonemu o ZUS itd. Innymi słowy brak podatku PIT od wynagrodzenia na poziomie ustawowego minimum. Ubytek przychodów budżetowych można uzupełnić zwyczajnie podnosząc stawkę podstawową (czyli dla dochodów powyżej ustawowego minimum). Nie wymagałoby to żadnych skomplikowanych zabiegów - po prostu aktualizacja stawek. Ludzie na pewno zrozumieją, że ktoś o małych dochodach zapłaci mniej podatku, o przeciętnych tyle samo a o wysokich więcej. Ludzie zrozumieją i zaakceptują bo jak pokazują ostatnie wydarzenia jednak każdego kitu wcisnąć się nie da.

  Odpowiedz
 • pol(2015-12-20 20:03) Zgłoś naruszenie 54

  juz trybunał działa na niekorzyść ludzi i naszego nowego rządu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • o to chodzi(2015-12-21 16:45) Zgłoś naruszenie 15

  I o to chodziło z tym trybunałem. Mam nadzieję, że ci ludzie co teraz protestują na ulicach to widzą i zrozumieją. Nie o żadną demokrację tu chodzi ale o szkodzenie temu rządowi aby nie zrobił nic dobrego dla ludzi i nie posprzątał dokładnie naszej Polski z wszelkiej masci cwaniaków, złodziei i malwersantów.

  Odpowiedz
 • przedsiębiorca(2016-01-04 01:40) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli trybunał uznał, że nowy rząd musi spełnić swoje obietnice wyborcze :) Ciekawe czy tym razem też będą się zasłaniać tłumaczyć? Przecież mieli pełną teczkę ustaw, wszystko wyliczone i na każdą obietnicę miały być pieniądze w budżecie...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane