statystyki

Czy członkowie zarządów mogą uniknąć podatku PiS? Rząd straszy fiskusem i prokuratorem

autor: Konrad Majszyk, Małgorzata Kwiatkowska02.12.2015, 07:57; Aktualizacja: 02.12.2015, 08:20
Prezes PKP Jakub Karnowski sam złożył rezygnację z pełnionej funkcji

Prezes PKP Jakub Karnowski sam złożył rezygnację z pełnionej funkcjiźródło: Materiały Prasowe

Rząd: Wcześniejsza rezygnacja nie uchroni menedżerów przed daniną dla fiskusa. Ani przed prokuratorem.

Jeżeli ktoś rezygnuje z zasiadania w zarządzie tylko po to, żeby uciec przez wyższym podatkiem, to mamy do czynienia z menedżerami, którym zależy nie na spółce, ale na własnym portfelu – w ten sposób wiceszef sejmowej komisji skarbu Andrzej Jaworski (PiS) skomentował dla DGP zmiany w zarządzie PKP. W poniedziałek dymisje złożyli prezes Jakub Karnowski i jego prawa ręka Piotr Ciżkowicz, decydując, że nie będą czekać na wręczenie im wypowiedzeń przez ministra Andrzeja Adamczyka.

Tymczasem 1 stycznia wejdzie w życie ustawa nakładająca 70-proc. podatek od odpraw odchodzących menedżerów spółek Skarbu Państwa. Czy finansiści kierujący PKP z nadania ministra Sławomira Nowaka z PO znaleźli sposób, żeby uniknąć nowego podatku? – Nie udzielamy komentarza w tej sprawie – ucina Paulina Jankowska z biura prasowego PKP. W sprawie wysokości odpraw zwróciliśmy się więc do prawników.

Adwokat Bartosz Piechota, partner w kancelarii Röhrenschef, zwraca uwagę, że to od zapisów w umowie zależy, czy przewiduje ona w ogóle możliwość wypłaty dodatkowego świadczenia, jeśli inicjatorem rozwiązania stosunku pracy jest pracownik. Osobną kwestią jest świadczenie z tytułu zakazu konkurencji. – Z ustawy wynika, że decyduje data osiągnięcia dochodu. Jeśli odszkodowanie z tytułu zakazu działalności konkurencyjnej zostanie wypłacone do 31 grudnia, to dany menedżer nie zostanie objęty podatkiem, który wchodzi w życie od 1 stycznia – wyjaśnia radca prawny Igor Juckiewicz.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Inspektor(2015-12-02 09:00) Zgłoś naruszenie 91

  Mało --PIS powinien zażądać odszkodowań od Rad Nadzorczych (Ich czlonków) za takie umowy z Prezesami.

  Odpowiedz
 • obserwator(2015-12-02 09:13) Zgłoś naruszenie 31

  ustalając wysokie zarobki i odszkodowania dla menadżerów, rząd PO-PSL tworzył milionerów, którzy wpływali na średnią, teraz ubolewają że już takich kokosów nie będą kręcić, te milionowe zarobki były niewspółmierne do ich wkładu pracy

  Odpowiedz
 • sn(2015-12-02 16:13) Zgłoś naruszenie 00

  To było pokrętne systemikowe załatwiactwo niebotycznych apanaży koleś kolesiowi POpartemuPSL, pod pozorem prawa sobie stworzonego, a lud może padać na pysk. Oni oczekują teraz poparcia ludu przy krzyku o TK a niech się wożą na szczaw na wałach PKP. Rozbić tą szaj-kę natychmiast tych naciągaczy,tu widać dobitnie jacy są. Tylko ,kto z rządu i nadzoru ,urzędu prezydenta , do takich systemików dopuścił , mieli dbać o lud i jego interesy.Grom z nieba się tu ciska ,wiadomo na kogo !

  Odpowiedz
 • trybs(2015-12-02 22:36) Zgłoś naruszenie 00

  W tej kwestii pis powinien byc i jest twardy, ale fajnie ze zachowuje elastycznosc w kwestii podatku handlowego (patrz dzisiejsze postanowienie w tej sprawie)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane