statystyki

Czy członkowie zarządów mogą uniknąć podatku PiS? Rząd straszy fiskusem i prokuratorem

autor: Konrad Majszyk, Małgorzata Kwiatkowska02.12.2015, 07:57; Aktualizacja: 02.12.2015, 08:20
Prezes PKP Jakub Karnowski sam złożył rezygnację z pełnionej funkcji

Prezes PKP Jakub Karnowski sam złożył rezygnację z pełnionej funkcjiźródło: Materiały Prasowe

Rząd: Wcześniejsza rezygnacja nie uchroni menedżerów przed daniną dla fiskusa. Ani przed prokuratorem.

Jeżeli ktoś rezygnuje z zasiadania w zarządzie tylko po to, żeby uciec przez wyższym podatkiem, to mamy do czynienia z menedżerami, którym zależy nie na spółce, ale na własnym portfelu – w ten sposób wiceszef sejmowej komisji skarbu Andrzej Jaworski (PiS) skomentował dla DGP zmiany w zarządzie PKP. W poniedziałek dymisje złożyli prezes Jakub Karnowski i jego prawa ręka Piotr Ciżkowicz, decydując, że nie będą czekać na wręczenie im wypowiedzeń przez ministra Andrzeja Adamczyka.

Tymczasem 1 stycznia wejdzie w życie ustawa nakładająca 70-proc. podatek od odpraw odchodzących menedżerów spółek Skarbu Państwa. Czy finansiści kierujący PKP z nadania ministra Sławomira Nowaka z PO znaleźli sposób, żeby uniknąć nowego podatku? – Nie udzielamy komentarza w tej sprawie – ucina Paulina Jankowska z biura prasowego PKP. W sprawie wysokości odpraw zwróciliśmy się więc do prawników.

Adwokat Bartosz Piechota, partner w kancelarii Röhrenschef, zwraca uwagę, że to od zapisów w umowie zależy, czy przewiduje ona w ogóle możliwość wypłaty dodatkowego świadczenia, jeśli inicjatorem rozwiązania stosunku pracy jest pracownik. Osobną kwestią jest świadczenie z tytułu zakazu konkurencji. – Z ustawy wynika, że decyduje data osiągnięcia dochodu. Jeśli odszkodowanie z tytułu zakazu działalności konkurencyjnej zostanie wypłacone do 31 grudnia, to dany menedżer nie zostanie objęty podatkiem, który wchodzi w życie od 1 stycznia – wyjaśnia radca prawny Igor Juckiewicz.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Inspektor(2015-12-02 09:00) Zgłoś naruszenie 91

  Mało --PIS powinien zażądać odszkodowań od Rad Nadzorczych (Ich czlonków) za takie umowy z Prezesami.

  Odpowiedz
 • obserwator(2015-12-02 09:13) Zgłoś naruszenie 31

  ustalając wysokie zarobki i odszkodowania dla menadżerów, rząd PO-PSL tworzył milionerów, którzy wpływali na średnią, teraz ubolewają że już takich kokosów nie będą kręcić, te milionowe zarobki były niewspółmierne do ich wkładu pracy

  Odpowiedz
 • sn(2015-12-02 16:13) Zgłoś naruszenie 00

  To było pokrętne systemikowe załatwiactwo niebotycznych apanaży koleś kolesiowi POpartemuPSL, pod pozorem prawa sobie stworzonego, a lud może padać na pysk. Oni oczekują teraz poparcia ludu przy krzyku o TK a niech się wożą na szczaw na wałach PKP. Rozbić tą szaj-kę natychmiast tych naciągaczy,tu widać dobitnie jacy są. Tylko ,kto z rządu i nadzoru ,urzędu prezydenta , do takich systemików dopuścił , mieli dbać o lud i jego interesy.Grom z nieba się tu ciska ,wiadomo na kogo !

  Odpowiedz
 • trybs(2015-12-02 22:36) Zgłoś naruszenie 00

  W tej kwestii pis powinien byc i jest twardy, ale fajnie ze zachowuje elastycznosc w kwestii podatku handlowego (patrz dzisiejsze postanowienie w tej sprawie)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane