statystyki

Komentarz do ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych

autor: Zespół TPA Horwath23.11.2015, 10:21; Aktualizacja: 23.11.2015, 10:28
podatki

Szczególną uwagę chcieliśmy zwrócić na zwolnienie z opodatkowania.źródło: ShutterStock

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest jednym z istotniejszych obciążeń podatkowych w obrocie prawnym osób fizycznych. Spotykamy się z nim najczęściej podczas podpisywania u notariusza aktów potwierdzających nabycie nieruchomości na rynku wtórnym czy też przy składaniu deklaracji od nabycia używanych pojazdów. Dodatkowo obciąża on nabywców różnego rodzaju praw majątkowych, a także firmy dokonujące czynności restrukturyzacyjnych czy podwyższające wkłady kapitałowe. W transakcjach komercyjnych występuje niejednokrotnie jako substytut lub dopełnienie podatku od towarów i usług. Dlatego wiedza o sposobie rozliczania podatku od czynności cywilnoprawnych cieszy się zainteresowaniem wśród uczestników zarówno obrotu prywatnego, jak i profesjonalnego.

W poniższym opracowaniu zwracamy uwagę na te aspekty, które najczęściej budzą wątpliwości lub też są przedmiotem sporów podatników z organami, dzieląc się naszym doświadczeniem w tym zakresie. W najbardziej kontrowersyjnych kwestiach podajemy istotne naszym zdaniem orzeczenia sądów administracyjnych czy też interpretacje organów podatkowych, powołując w treści tekstu ich sygnatury.

Opracowanie zawiera wiele praktycznych przykładów, które pozwalają odpowiedzieć na najczęściej zadawane w praktyce pytania. Kto jest podatnikiem, jakie dokumenty złożyć i kiedy? Co oznacza pojęcie „najbliższa rodzina”? Kiedy przysługuje zwolnienie z podatku, a kiedy trzeba go zapłacić? Czy można uzyskać zwrot podatku, jeśli nie doszło do finalizacji umowy?

Szczególną uwagę chcieliśmy zwrócić na zwolnienie z opodatkowania. Zdarza się bowiem często, że ten sam skutek ekonomiczny można osiągnąć przy wykorzystaniu różnych form prawnych. Z kolei każda z tych form może się wiązać z innym rodzajem lub momentem opodatkowania PCC (przykładowo różnice takie występują w przypadku pożyczki i depozytu nieprawidłowego). Co więcej, ustawa przewiduje wiele zwolnień z opodatkowania, w tym dostępnych dla członków najbliższej rodziny. Obwarowuje je jednak pewnymi wymogami formalnymi. Z powodu niewiedzy lub niedopatrzenia łatwo można utracić przysługujące zwolnienie, np. składając oświadczenia po ustawowych terminach.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane