statystyki

Komentarz do ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych

autor: Zespół TPA Horwath23.11.2015, 10:21; Aktualizacja: 23.11.2015, 10:28
podatki

Szczególną uwagę chcieliśmy zwrócić na zwolnienie z opodatkowania.źródło: ShutterStock

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest jednym z istotniejszych obciążeń podatkowych w obrocie prawnym osób fizycznych. Spotykamy się z nim najczęściej podczas podpisywania u notariusza aktów potwierdzających nabycie nieruchomości na rynku wtórnym czy też przy składaniu deklaracji od nabycia używanych pojazdów. Dodatkowo obciąża on nabywców różnego rodzaju praw majątkowych, a także firmy dokonujące czynności restrukturyzacyjnych czy podwyższające wkłady kapitałowe. W transakcjach komercyjnych występuje niejednokrotnie jako substytut lub dopełnienie podatku od towarów i usług. Dlatego wiedza o sposobie rozliczania podatku od czynności cywilnoprawnych cieszy się zainteresowaniem wśród uczestników zarówno obrotu prywatnego, jak i profesjonalnego.

W poniższym opracowaniu zwracamy uwagę na te aspekty, które najczęściej budzą wątpliwości lub też są przedmiotem sporów podatników z organami, dzieląc się naszym doświadczeniem w tym zakresie. W najbardziej kontrowersyjnych kwestiach podajemy istotne naszym zdaniem orzeczenia sądów administracyjnych czy też interpretacje organów podatkowych, powołując w treści tekstu ich sygnatury.

Opracowanie zawiera wiele praktycznych przykładów, które pozwalają odpowiedzieć na najczęściej zadawane w praktyce pytania. Kto jest podatnikiem, jakie dokumenty złożyć i kiedy? Co oznacza pojęcie „najbliższa rodzina”? Kiedy przysługuje zwolnienie z podatku, a kiedy trzeba go zapłacić? Czy można uzyskać zwrot podatku, jeśli nie doszło do finalizacji umowy?

Szczególną uwagę chcieliśmy zwrócić na zwolnienie z opodatkowania. Zdarza się bowiem często, że ten sam skutek ekonomiczny można osiągnąć przy wykorzystaniu różnych form prawnych. Z kolei każda z tych form może się wiązać z innym rodzajem lub momentem opodatkowania PCC (przykładowo różnice takie występują w przypadku pożyczki i depozytu nieprawidłowego). Co więcej, ustawa przewiduje wiele zwolnień z opodatkowania, w tym dostępnych dla członków najbliższej rodziny. Obwarowuje je jednak pewnymi wymogami formalnymi. Z powodu niewiedzy lub niedopatrzenia łatwo można utracić przysługujące zwolnienie, np. składając oświadczenia po ustawowych terminach.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane