statystyki

Nie każdy sportowiec to przedsiębiorca

autor: Patrycja Dudek09.11.2015, 06:47; Aktualizacja: 09.11.2015, 08:36
siatkówka

Po przeanalizowaniu umowy między siatkarzem a klubem organy podatkowe doszły jednak do wniosku, że sportowiec nie prowadzi własnej firmy, tylko działalność osobistąźródło: ShutterStock

Siatkarz zapłaci VAT z wystawionych przez siebie faktur, mimo że nie prowadził działalności gospodarczej – orzekł NSA. Sprawa dotyczyła zawodnika, który zarejestrował działalność gospodarczą i rozliczał się z klubem za pomocą faktur.

Po przeanalizowaniu umowy między siatkarzem a klubem organy podatkowe doszły jednak do wniosku, że sportowiec nie prowadzi własnej firmy, tylko działalność osobistą, i nakazały mu zapłatę podatku na podstawie art. 13 ustawy o PIT.

Mimo tego domagały się też VAT z wystawionych faktur, powołując się na art. 108 ustawy o tym podatku.

Decyzję organów potwierdził WSA w Olsztynie, który rozpatrywał sprawę jeszcze przed uchwałą siedmiu sędziów NSA z 22 czerwca 2015 r. (sygn. akt II FPS 1/15). Wyrok utrzymał w mocy NSA. Sędzia Barbara Wasilewska wyjaśniła, że zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów działalność sportowca może być uznawana za działalność gospodarczą, pod warunkiem że spełnia przesłanki pozytywne wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT i nie spełnia negatywnych, o których mowa w art. 5b ust. 1 tej ustawy. – W tej sprawie tak nie było. Z umowy nie wynika, aby siatkarz sam organizował swoją działalność ani by ponosił odpowiedzialność względem osób trzecich. Dlatego nie można uznać go za przedsiębiorcę – powiedziała sędzia Wasilewska. NSA orzekł także, że mimo iż sportowiec nie jest podatnikiem VAT, to i tak będzie musiał zapłacić podatek, bo art. 108 nakazuje uregulować daninę każdemu, kto wystawił fakturę. 


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane