statystyki

Nie każdy sportowiec to przedsiębiorca

autor: Patrycja Dudek09.11.2015, 06:47; Aktualizacja: 09.11.2015, 08:36
siatkówka

Po przeanalizowaniu umowy między siatkarzem a klubem organy podatkowe doszły jednak do wniosku, że sportowiec nie prowadzi własnej firmy, tylko działalność osobistąźródło: ShutterStock

Siatkarz zapłaci VAT z wystawionych przez siebie faktur, mimo że nie prowadził działalności gospodarczej – orzekł NSA. Sprawa dotyczyła zawodnika, który zarejestrował działalność gospodarczą i rozliczał się z klubem za pomocą faktur.

Po przeanalizowaniu umowy między siatkarzem a klubem organy podatkowe doszły jednak do wniosku, że sportowiec nie prowadzi własnej firmy, tylko działalność osobistą, i nakazały mu zapłatę podatku na podstawie art. 13 ustawy o PIT.

Mimo tego domagały się też VAT z wystawionych faktur, powołując się na art. 108 ustawy o tym podatku.

Decyzję organów potwierdził WSA w Olsztynie, który rozpatrywał sprawę jeszcze przed uchwałą siedmiu sędziów NSA z 22 czerwca 2015 r. (sygn. akt II FPS 1/15). Wyrok utrzymał w mocy NSA. Sędzia Barbara Wasilewska wyjaśniła, że zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów działalność sportowca może być uznawana za działalność gospodarczą, pod warunkiem że spełnia przesłanki pozytywne wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT i nie spełnia negatywnych, o których mowa w art. 5b ust. 1 tej ustawy. – W tej sprawie tak nie było. Z umowy nie wynika, aby siatkarz sam organizował swoją działalność ani by ponosił odpowiedzialność względem osób trzecich. Dlatego nie można uznać go za przedsiębiorcę – powiedziała sędzia Wasilewska. NSA orzekł także, że mimo iż sportowiec nie jest podatnikiem VAT, to i tak będzie musiał zapłacić podatek, bo art. 108 nakazuje uregulować daninę każdemu, kto wystawił fakturę. 


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane