statystyki

PIT za Outsourcing to obowiązek nowego pracodawcy

autor: Mariusz Szulc27.10.2015, 07:34; Aktualizacja: 27.10.2015, 10:58
Chodziło o spółkę, która z początkiem lipca 2015 r. przekazała część pracowników na podstawie art. 231 kodeksu pracy

Chodziło o spółkę, która z początkiem lipca 2015 r. przekazała część pracowników na podstawie art. 231 kodeksu pracyźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który przekaże swoich pracowników firmie zewnętrznej, nie musi sporządzać PIT-11 ani PIT-4 – wyjaśnił dyrektor łódzkiej izby.

Chodziło o spółkę, która z początkiem lipca 2015 r. przekazała część pracowników na podstawie art. 231kodeksu pracy. Uważała, że w deklaracji PIT-4R może nie wykazywać zaliczek, które odprowadziła do 1 lipca 2015 r. od wynagrodzeń osób przekazanych do firmy zewnętrznej. Była też przekonana, że wynagrodzenie za terminowe wypełnianie obowiązków płatnika należy jej się w pełni, niezależnie od tego, że część zaliczek była potrącona od wynagrodzenia outsourcingowanych pracowników. Powinna jedynie powiadomić urząd skarbowy, dlaczego potrąciła sobie większą kwotę. Sądziła także, że PIT-11 za 2015 r. powinna wystawić tym pracownikom firma, która ich przejęła.

Dyrektor izby zgodził się z nią tylko co do tego ostatniego. Stwierdził także, że deklarację roczną PIT-4R powinna sporządzić firma zewnętrzna, a nie dotychczasowy pracodawca. Powinna wykazać w niej kwotę wszystkich potrąconych w 2015 r. zaliczek. ©?


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane