statystyki

PIT za Outsourcing to obowiązek nowego pracodawcy

autor: Mariusz Szulc27.10.2015, 07:34; Aktualizacja: 27.10.2015, 10:58
Chodziło o spółkę, która z początkiem lipca 2015 r. przekazała część pracowników na podstawie art. 231 kodeksu pracy

Chodziło o spółkę, która z początkiem lipca 2015 r. przekazała część pracowników na podstawie art. 231 kodeksu pracyźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który przekaże swoich pracowników firmie zewnętrznej, nie musi sporządzać PIT-11 ani PIT-4 – wyjaśnił dyrektor łódzkiej izby.

Chodziło o spółkę, która z początkiem lipca 2015 r. przekazała część pracowników na podstawie art. 231kodeksu pracy. Uważała, że w deklaracji PIT-4R może nie wykazywać zaliczek, które odprowadziła do 1 lipca 2015 r. od wynagrodzeń osób przekazanych do firmy zewnętrznej. Była też przekonana, że wynagrodzenie za terminowe wypełnianie obowiązków płatnika należy jej się w pełni, niezależnie od tego, że część zaliczek była potrącona od wynagrodzenia outsourcingowanych pracowników. Powinna jedynie powiadomić urząd skarbowy, dlaczego potrąciła sobie większą kwotę. Sądziła także, że PIT-11 za 2015 r. powinna wystawić tym pracownikom firma, która ich przejęła.

Dyrektor izby zgodził się z nią tylko co do tego ostatniego. Stwierdził także, że deklarację roczną PIT-4R powinna sporządzić firma zewnętrzna, a nie dotychczasowy pracodawca. Powinna wykazać w niej kwotę wszystkich potrąconych w 2015 r. zaliczek. ©?


Pozostało jeszcze 27% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane