statystyki

TSUE poskramia urzędników w ograniczaniu odliczania VAT

autor: Katarzyna Jędrzejewska26.10.2015, 07:17; Aktualizacja: 26.10.2015, 09:43
prawo, sąd, sprawiedliwość

W lipcu 2015 r., trybunał orzekł, że organy podatkowe nie mogą odmówić uznania dostawy tylko dlatego, że nabywca nie otrzymał towaru, lecz przesłał go bezpośrednio do osoby trzeciej, której go odsprzedałźródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości UE coraz częściej hamuje zapędy urzędników do ograniczania podatnikom prawa do odliczania VAT. Czwartkowe wyroki nie są jedynymi tegorocznymi.

W ubiegłym tygodniu TSUE orzekł zarówno w opisywanej wyżej sprawie spółki Sveda, jak i wydał orzeczenie bardziej donośne w skutkach – w sprawie polskiej spółki PPUH Stehcemp (sygn. akt C 277/14). Orzekł, że nie można odmówić prawa do odliczenia VAT, jeżeli doszło do dostawy, a tylko nie da się ustalić, kto był sprzedawcą. Urzędnicy musieliby wykazać, że kupujący faktycznie nie dochował należytej staranności.

Wcześniej, w lipcu 2015 r., trybunał orzekł, że organy podatkowe nie mogą odmówić uznania dostawy tylko dlatego, że nabywca nie otrzymał towaru, lecz przesłał go bezpośrednio do osoby trzeciej, której go odsprzedał. Tak samo nie można kwestionować dostawy, gdy towaru nie otrzymał dostawca, lecz przesłał go bezpośrednio do nabywcy (postanowienie z 15 lipca 2015 r., sygn. akt C-159/14).

Z orzeczenia tego wynikało także, że przeszkodą do odliczenia VAT nie może być brak przeładunku towarów ani to, że poprzedni uczestnicy łańcucha dostaw nie współpracują z organami podatkowymi. To za mało, by twierdzić, że podatnik wiedział lub powinien był wiedzieć, iż bierze udział w oszustwie podatkowym – orzekł TSUE. Nie wykluczył natomiast, aby organy uwzględniały to przy całościowej ocenie, czy podatnik wiedział lub powinien był wiedzieć, iż transakcja jest związana z oszustwem podatkowym.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane