statystyki

Odzież i obuwie robocze w jednostkach budżetowych ujmuje się na koncie 405

autor: Elżbieta Gaździk05.10.2015, 10:23; Aktualizacja: 05.10.2015, 10:34
Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy.

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy.źródło: ShutterStock

Pracodawca ma obowiązek wyposażenia zatrudnionych w środki ochrony indywidualnej. Dlatego te koszty można zakwalifikować do innych świadczeń pracowniczych na koncie „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia”.

Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracownika, stosownie do postanowień art. 211 kodeksu pracy (dalej: k.p.), jest stosowanie środków ochrony zbiorowej, a także używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego zgodnie z ich przeznaczeniem. Wyposażenie pracownika w środki ochrony indywidualnej i odzież oraz obuwie robocze jest obowiązkiem pracodawcy. Wynika on z art. 2376 i 2377 k.p., które odpowiednio określają, że pracodawca jest zobowiązany nieodpłatnie dostarczyć pracownikowi:

1) środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami,

2) odzież i obuwie robocze:

a) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

b) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Rodzaj środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne, oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego ustala pracodawca.

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy (art. 2378 k.p.), pracownikowi są przekazywane wyłącznie do używania. Pracownik odpowiada za tę odzież jak za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się. W przypadku rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem ma on obowiązek rozliczenia się z pobranej odzieży, o ile nie upłynął okres jej używalności.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane