statystyki

Odzież i obuwie robocze w jednostkach budżetowych ujmuje się na koncie 405

autor: Elżbieta Gaździk05.10.2015, 10:23; Aktualizacja: 05.10.2015, 10:34
Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy.

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy.źródło: ShutterStock

Pracodawca ma obowiązek wyposażenia zatrudnionych w środki ochrony indywidualnej. Dlatego te koszty można zakwalifikować do innych świadczeń pracowniczych na koncie „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia”.

Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracownika, stosownie do postanowień art. 211 kodeksu pracy (dalej: k.p.), jest stosowanie środków ochrony zbiorowej, a także używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego zgodnie z ich przeznaczeniem. Wyposażenie pracownika w środki ochrony indywidualnej i odzież oraz obuwie robocze jest obowiązkiem pracodawcy. Wynika on z art. 2376 i 2377 k.p., które odpowiednio określają, że pracodawca jest zobowiązany nieodpłatnie dostarczyć pracownikowi:

1) środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami,

2) odzież i obuwie robocze:

a) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

b) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Rodzaj środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne, oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego ustala pracodawca.

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy (art. 2378 k.p.), pracownikowi są przekazywane wyłącznie do używania. Pracownik odpowiada za tę odzież jak za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się. W przypadku rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem ma on obowiązek rozliczenia się z pobranej odzieży, o ile nie upłynął okres jej używalności.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane