WSA w Białymstoku o odliczaniu VAT od służbowych samochodów

autor: Łukasz Zalewski05.10.2015, 09:40; Aktualizacja: 06.10.2015, 10:57
Samochód, kierowca

Zdaniem spółki spełniła ona wszystkie wymogi pozwalające na odliczanie całego podatku naliczonegoźródło: ShutterStock

TEZA: Parkowanie samochodu służbowego blisko miejsca zamieszkania pracownika firmy pozwala na odliczenie 100 proc. VAT od wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją samochodu, o ile firma spełni inne warunki wynikające z przepisów.

Sygn. akt I SA/Bd 577/15

WYROK WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO

z 8 września 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Jest właścicielką samochodów służbowych, z których korzystają zatrudnieni w niej pracownicy. Dzięki tym pojazdom zatrudnieni realizują swoje zadania służbowe, czyli wykonują usługi serwisowe, naprawcze i modernizacyjne w terenie, dotyczące sprzedanych uprzednio przez spółkę towarów. Spółka wprowadziła też regulamin korzystania z tych aut. Przewiduje on, że samochody służbowe, tzw. działowe, przypisane są do konkretnych działów funkcjonujących w spółce. Auta mają służyć wyłącznie do działalności gospodarczej spółki, a pracownicy mają zakaz ich używania do celów prywatnych. Ponadto spółka prowadzi ewidencję przebiegu pojazdów i złożyła w urzędzie skarbowym zgłoszenie o zamiarze wykorzystywania ich wyłącznie do działalności gospodarczej (na formularzu VAT-26).

Firma zaznaczyła również, że nie ma wystarczająco dużo miejsc parkingowych pod biurem, aby pomieścić wszystkie posiadane pojazdy. W związku z tym część pracowników może je – za zgodą spółki – garażować i parkować poza parkingiem firmowym. Mogą to być zarówno parkingi ogólnodostępne, parkingi płatne, jak również inne miejsca znajdujące się w lokalizacji dogodnej do podjęcia zleconych przez spółkę prac serwisowych, naprawczych lub modernizacyjnych. Mogą to być również parkingi położone blisko miejsca zamieszkania pracowników działowych, którym zlecono wykonanie określonych prac. Firma wykluczyła jednak możliwość pozostawiania aut w takich miejscach na stałe. Podjęła też działania, które mają na celu kontrolę wykonania regulaminu. Nie korzysta, co prawda, z dodatkowych urządzeń śledzących przebieg trasy poszczególnych aut służbowych, ale podejmuje inne działania, które mają wykluczyć użycie samochodów do celów prywatnych.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane