Pomysł powszechnej daniny nie spodobał się przede wszystkim mieszkańcom dużych i wielkich miast. Dla Platformy Obywatelskiej to może być duży problem, ponieważ to jej naturalny elektorat

Rewolucja fiskalna, która miała być przedwyborczą bronią PO, okazała się niewypałem – wynika z naszego sondażu. Niemal 2/3 pytanych ma negatywną opinię o tej idei lub nie ma zdania. Pozytywne podejście deklaruje 36 proc. A tylko 16 proc. z nich może zachęcić to do oddania głosu na PO. To słaby wynik, ale nie bez przyczyny. Jak zauważa Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole, Platforma nie umiała pomysłu ludziom sprzedać i ci nie wiedzą, o co w nim chodzi. Bo jak połączyć podatek z ubezpieczeniem społecznym? – Powstało błędne wrażenie, że ZUS zostanie zlikwidowany i że trzeba będzie znaleźć kilkaset miliardów dodatkowych dochodów – uważa Borowski. Ale też konstrukcja podatku (o stawce od 10 do 39 proc.) nie jest łatwa do opisania, a MF nie ujawniło wzoru do jego wyliczania.

Wiceminister finansów Izabela Leszczyna komentuje wyniki sondażu: Platforma przez najbliższe tygodnie ma wiele do zrobienia. Będziemy ten pomysł wyjaśniać – zapewnia.