Trudniej złożyć skargę na interpretację indywidualną

autor: Łukasz Zalewski18.08.2015, 19:00
Przy interpretacjach indywidualnych nie mamy prawa do odwołania.

Przy interpretacjach indywidualnych nie mamy prawa do odwołania.źródło: ShutterStock

Pan Marek wystąpił do dyrektora izby skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Spodziewa się niekorzystnego dla siebie stanowiska, ale nie zamierza rezygnować i będzie chciał złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a w razie niekorzystnego wyroku również do Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Słyszałem, że obowiązują obecnie nowe wymogi dotyczące składania skarg do sądów. Jak więc mogę zaskarżyć interpretację?

Pan Marek może złożyć skargę na interpretację indywidualną na takich samych zasadach jak dotychczas. Jest to droga nieco inna niż w przypadku odwołania od decyzji naczelnika urzędu skarbowego. Przy interpretacjach indywidualnych nie mamy bowiem prawa do odwołania. Jednak jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia, skargę do sądu można wnieść po wcześniejszym wezwaniu na piśmie właściwego organu – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności – do usunięcia naruszenia prawa. Innymi słowy, pan Marek powinien najpierw wezwać dyrektora do usunięcia naruszenia prawa. Wezwanie należy przygotować na piśmie i przesłać do dyrektora izby skarbowej w ciągu 14 dni od doręczenia interpretacji. Przepisy nie precyzują, czy trzeba czekać na odpowiedź organu podatkowego ani w jakim terminie złożyć skargę do sądu. Wyjaśnił to jednak w wyroku z 21 grudnia 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II FSK 2218/12). Stwierdził, że to podatnik wybiera termin na wniesienie skargi. Do niego należy też decyzja, czy czekać na odpowiedź organu. Jeśli więc tak zdecyduje, to po złożeniu wezwania do usunięcia naruszenia prawa może od razu składać skargę do WSA. W praktyce trzeba ją złożyć do tej izby skarbowej, której dyrektor wydał interpretację. Jeśli np. pan Marek złożył wniosek o wydanie interpretacji do dyrektora katowickiej izby, to również do niego musi wnieść skargę do sądu. On z kolei przekazuje sprawę do WSA wraz z własną odpowiedzią, chyba że uwzględni skargę w całości. Wtedy rozstrzyga ją merytorycznie na korzyść podatnika.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane