statystyki

VAT na polskie e-booki trafił do Luksemburga

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska23.07.2015, 08:25; Aktualizacja: 23.07.2015, 08:53
vat

TK wskazał, że zmieniając załącznik III do dyrektywy, wymieniający towary, do których można stosować obniżoną stawkę (w tym książki na nośnikach fizycznych), nie spełniono wymogu konsultacji z Parlamentem Europejskim.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny ma wątpliwości co do przepisów unijnej dyrektywy, które nie pozwalają na obniżoną stawkę podatku dla elektronicznych wersji książek i gazet. Czy zostały one w prawidłowy sposób uchwalone i czy są zgodne z unijną zasadą neutralności? – pyta.

To pierwsze wystąpienie polskiego TK z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Sprawa może się jednak rozstrzygnąć wcześniej, bo zmiany reguł opodatkowania zarówno e-booków, jak i elektronicznych gazet chce teraz także Bruksela. Mówił o tym 6 maja 2015 r. przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w rozmowie z niemieckim związkiem wydawców prasy (BDZV).

TK oczekuje jednak, że TSUE wypowie się w sprawie obowiązujących obecnie przepisów. Jego odpowiedź pozwoli naszemu trybunałowi rozstrzygnąć wniosek rzecznika praw obywatelskich o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów polskiej ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane