Po ulepszeniu środka trwałego podatnik ma prawo jedynie do kontynuowania amortyzacji według dotychczasowej metody, a nie rozpoczynania jej od nowa – orzekł NSA
Sprawa dotyczyła spółki, która w 1995 r. nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz ze znajdującym się na nim obiektami handlowo-magazynowymi. Wprowadziła je do ewidencji środków trwałych i amortyzowała według indywidualnej stawki amortyzacyjnej 10 proc. Nieruchomość zamortyzowała się ostatecznie w 2010 r.; wtedy to suma odpisów zrównała się z wartością początkową.
Po 2010 r. spółka poczyniła kolejne nakłady na tę nieruchomość: wybudowała przyłącze sanitarne, przystosowała część magazynową do produkcji, zmodernizowała sieć ciepłowniczą, wyremontowała posadzki, dobudowała nową część hali i wykonała nowe przyłącze wodociągowe. W związku z tym spółka doszła do wniosku, że będzie na nowo amortyzować nieruchomość, od nowej jej wartości początkowej, uwzględniającej ulepszenia. Tym razem zamierzała dokonywać odpisów według stawki 2,5 proc., wynikającej z wykazu załączonego do ustawy o CIT.
Uważała, że nie obowiązuje ją art. 16h ust. 2 ustawy o CIT, który nie pozwala zmieniać metody amortyzacji w trakcie dokonywania odpisów. Sądziła, że zakaz ten obowiązuje tylko do czasu, aż odpisy amortyzacyjne zrównają się z wartością początkową środka trwałego. A skoro w jej przypadku nieruchomość została w pełni zamortyzowana już w 2010 r., to w stosunku do późniejszych nakładów inwestycyjnych można zastosować inną metodę amortyzacji.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie zgodził się z takim podejściem. – Spółka powinna kontynuować amortyzację od wartości początkowej powiększonej o kwotę dokonanych ulepszeń według dotychczasowej metody i stawki – stwierdził. Zaznaczył przy tym, że suma wszystkich odpisów nie może przekroczyć podwyższonej wartości początkowej środka trwałego.
Z taką interpretacją zgodziły się sądy obu instancji.
WSA we Wrocławiu wyjaśnił, że jeżeli nieruchomość była już wcześniej w całości zamortyzowana, to po jej ulepszeniu spółka będzie dalej naliczać odpisy amortyzacyjne, ale tylko od kwoty ulepszeń. Podstawą będzie zatem jedynie dodatkowa wartość. – Budynek, w którym dokonano nowych inwestycji, podlega amortyzacji od zwiększonej wartości początkowej, a nie od nowej wartości początkowej- stwierdził WSA. Z tego powodu orzekł, że spółka nie ma prawa dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości, od której już dokonała odpisów.
Zaznaczył przy tym, że skoro spółka już raz wybrała metodę amortyzacyjnej dla tego środka trwałego, to nie może jej potem zmieniać.
Podobnie stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego tłumaczył sędzia Zbigniew Kmieciak. – Nie ma też czegoś takiego jak nowa wartość początkowa. Budynek, w którym podatnik dokonał nowych inwestycji, podlega amortyzacji od zwiększonej wartości początkowej, a nie od nowej wartości początkowej – wyjaśnił sędzia.
To oznacza, że spółka może jedynie kontynuować odpisy od zwiększonej wartości początkowej i to według pierwotnie przyjętej metody amortyzacji.
Suma wszystkich odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć podwyższonej wartości początkowej środka trwałego
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 10 lipca 2015 r., sygn. akt II FSK 1392/13.