Firma świadczy usługi w zakresie prac serwisowych przy elektrowniach wiatrowych. Polegają one na utrzymaniu w stanie używalności wszystkich elementów wchodzących w skład elektrowni wiatrowej oraz na wykrywaniu wad i usterek pracy turbiny. Prace są wykonywane w Polsce i w innych państwach UE, dla firm zarówno z Polski, jak i z innych państw UE. Gdzie znajduje się miejsce świadczenia tych usług – w państwie siedziby nabywcy tych usług czy w państwie położenia nieruchomości, na której znajduje się elektrownia?
Ekspert radzi
Regulacje w zakresie wskazanych prac serwisowych przy elektrowniach wiatrowych zawiera art. 28e ustawy o VAT. Bez usług serwisowych elektrownia nie mogłaby w perspektywie funkcjonować, a zatem usługi te związane są z celem, dla którego ta nieruchomość powstała i działa. Usługi te polegają na utrzymywaniu w stanie używalności wszystkich elementów wchodzących w skład elektrowni wiatrowej, np. dokręcaniu śrub, uzupełnianiu płynów hydraulicznych, uzupełnianiu silikonem powstałych szczelin, wymianie filtrów, baterii itp. oraz wykrywaniu wad i usterek pracy turbiny.
Zatem zgodnie z art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia usług serwisowych elementów elektrowni wiatrowej jest każdorazowo miejsce położenia elektrowni wiatrowej.
Oznacza to, że w analizowanym stanie faktycznym usługi serwisowania elektrowni wiatrowych:
● zlokalizowanych w Polsce – powinny być opodatkowane w Polsce,
● zlokalizowanych za granicą – powinny być opodatkowane w państwie UE położenia elektrowni.
Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w interpretacji ministra finansów z 7 lutego 2014 r. (nr PT8/033/309/978/TKE/13/RD13136); interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 maja 2013 r. (nr ILPP4/443-110/13-2/ISN) czy interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31 stycznia 2011 r. (nr IPPP3/443-1134/10-4/MPe).
Uwaga! W starszym orzecznictwie niektóre organy podatkowe przyjmowały, że miejsce świadczenia usług serwisowania określa się zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, tj. przede wszystkim w miejscu, gdzie nabywca usługi ma swą siedzibę (np. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 września 2011 r., nr ITPP2/443-822/11/AP). Stanowisko to nie wydaje się jednak słuszne i może zrodzić spór z organem podatkowym.
Podstawa prawna
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).