statystyki

Skoro oddział kupuje, to centrala powinna móc odliczać

autor: Mariusz Szulc17.06.2015, 07:18; Aktualizacja: 17.06.2015, 07:48
Tomasz Michalik doradca podatkowy, partner w MDDP

Tomasz Michalik doradca podatkowy, partner w MDDPźródło: DGP

W takiej sytuacji podmiot ten powinien mieć prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych przez oddział także wtedy, gdy oddział sam nie wykonał w Polsce żadnej czynności opodatkowanej - uważa Tomasz Michalik doradca podatkowy, partner w MDDP.

27 maja 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE pytanie, czy zagraniczna firma posiadająca w Polsce oddział może odzyskać VAT od zakupów dokonywanych przez taką placówkę w naszym kraju (sygn. akt I FSK 544/14). W czym tkwi sedno problemu?

Jest on związany z istotą relacji między spółką a jej oddziałem w innym państwie. Z orzecznictwa zarówno TSUE, jak i polskich sądów administracyjnych wynika, że spółka i jej oddział powinny być, co do zasady, traktowane jako jeden podmiot. Tym samym – co wynika przede wszystkim z wyroku unijnego trybunału z 23 marca 2006 r. w sprawie FCE Bank (C-210/04) – rozliczenia między nimi, dotyczące np. poniesionych wydatków, nie stanowią świadczenia usług i nie podlegają opodatkowaniu. W konsekwencji oddział, który pozyskuje od centrali środki na funkcjonowanie (wynajem biura, pensje etc.), nie wystawia jej faktur, ale inny dokument, typu nota debetowa. Jednak sam fakt, że spółka i jej oddział stanowią dla celów VAT jeden podmiot, niesie ze sobą konkretne konsekwencje. Oznacza mianowicie, że firma działająca w Polsce przez swoją placówkę powinna mieć możliwość odliczenia daniny od związanych z jej działalnością zakupów dokonywanych przez taki oddział (oczywiście jeżeli nie jest to działalność zwolniona od podatku). Nie może mieć przy tym znaczenia to, że działalność oddziału jest ograniczona i sam oddział może w ogóle nie wykonywać czynności podlegających opodatkowaniu w Polsce. Skoro on i spółka są uważani za jeden podmiot, to szeroko rozumiany związek zakupów dokonanych przez oddział z działalnością samej spółki poza Polską powinien być zupełnie wystarczający do dokonania odliczenia.

O jak wielkie kwoty toczy się spór firm z fiskusem?


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane