statystyki

Rozliczanie międzyokresowe kosztów i przychodów urealnia wartość aktywów oraz pasywów

autor: Anna Michalak01.06.2015, 09:32; Aktualizacja: 01.06.2015, 09:39

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jednostka opłaca na początku każdego roku ubezpieczenie nieruchomości firmy. Jest to kwota 18 000 zł. Dyrektor jednostki podjął decyzję, że ubezpieczenie należy rozliczać w czasie, odpisując co miesiąc w koszty 1/12 tej kwoty. Jak ująć te koszty w ewidencji księgowej? Czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami?

Jedną z nadrzędnych zasad rachunkowości jest zasada współmierności przychodów i kosztów. Przejawem jej realizacji jest dokonywanie rozliczeń międzyokresowych czynnych i biernych kosztów, rozliczeń międzyokresowych przychodów, ale także dokonywanie aktywowania nakładów poniesionych na zakup zapasów. Zasada współmierności nakazuje, aby dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów, do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczać koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które nie zostały jeszcze poniesione. Obowiązkiem jednostki jest więc rozpoznanie, jakie przychody i koszty winny być ze sobą powiązane, a następnie dokonanie stosownych rozliczeń.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane