statystyki

Jaka jest data przychodów z najmu przy rocznym okresie rozliczeniowym

autor: Tomasz Krywan11.05.2015, 09:55; Aktualizacja: 11.05.2015, 10:23

Podatnik zamierza w ramach prowadzonej działalności wynająć lokal użytkowy. Za pierwsze 12 miesięcy najmu (tj. za okres od 1 maja 2015 r. do 30 kwietnia 2016 r.) czynsz będzie płatny z góry w dniu zawarcia umowy. Kiedy podatnik powinien rozpoznać przychód z tytułu wynajmu?

O tym, w jakich miesiącach należy rozpoznawać (w tym wykazywać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów) przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, decyduje brzmienie art. 14 ust. 1c-1i ustawy o PIT. Wynika z niego zasada, że za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (zob. art. 14 ust. 1c ustawy o PIT). Jak jednak stanowi art. 14 ust. 1e ustawy o PIT, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Interpretacja zwrotu „nie rzadziej niż raz w roku” budzi pewne wątpliwości, tj. nie jest jasne, czy chodzi o rok kalendarzowy, rok podatkowy, czy okres 12 miesięcy. Zdaniem organów podatkowych właściwe jest to ostatnie. Jak czytamy w interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 sierpnia 2011 r. (nr IBPBI/2/423-455/11/SD), „rozpoznanie przychodu powinno następować nie rzadziej niż raz w roku. Sformułowanie «nie rzadziej niż raz w roku» oznacza, iż okres rozliczeniowy nie może być dłuższy niż 12 miesięcy. Istotna dla wskazania daty powstania przychodu jest okoliczność ustalenia w umowie lub fakturze rozliczania w okresach rozliczeniowych i ustalenie tych okresów”.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane