Premier Morawiecki powiedział o potrzebie upraszczania systemu podatkowego. W tym kierunku będę proponował kolejne rozwiązania. Jednym z priorytetów – największa od lat nowelizacja ordynacji podatkowej – powiedział wiceszef Ministerstwa Finansów Artur Soboń w rozmowie z "Gazetą Polską".

W opublikowanej w środę w rozmowie z "GP" Soboń został zapytany o dalsze po Polskim Ładzie reformy systemu podatkowego.

"Premier Mateusz Morawiecki, otwierając Welconomy Forum w Toruniu, powiedział o potrzebie upraszczania systemu podatkowego. W tym kierunku będę proponował kolejne rozwiązania podatkowe" – zapowiedział.

"Jednym z priorytetów na 2023 rok jest największa od lat nowelizacja ordynacji podatkowej, która będzie zawierała m.in. oczekiwane przez obywateli ułatwienie na gruncie podatków czy wdrożenie rozwiązań strategii rozwoju rynku kapitałowego.

Od 2023 roku wejdą w życie przepisy dotyczące Slim VAT 2. To kolejny pakiet uproszczeń w VAT, który realizuje wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców. Na pewno będą też propozycje na kolejną kadencję" – zapowiedział Soboń.

Polityk został zapytany także o plany rządu na walkę z inflacją. "W lutym osiągnęliśmy szczyt inflacji. W kolejnych miesiącach inflacja będzie się wyraźnie obniżała. Do tego przyczyniać się będą obserwowane spadki cen surowców (energetycznych i rolnych) na rynkach światowych, przewidywane osłabienie aktywności ekonomicznej w kraju i w otoczeniu zewnętrznym Polski, obserwowany spadek dynamiki cen przemysłowych, co sugeruje obniżenie presji kosztowej, a także efekty zacieśnienia polityki monetarnej" – mówił wiceminister finansów.(PAP)

mml/ joz/