Można złożyć zbiorczą deklarację PCC-4 w ciągu siedmiu dni po zakończeniu miesiąca. Deklaracja ta może objąć więcej niż trzy transakcje, ważne jest jedynie, aby między pierwszą a trzecią nie upłynęło więcej niż 14 dni. Nie ma natomiast znaczenia to, ile czasu minęło między pierwszą a ostatnią – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Podatek od czynności cywilnoprawnych płaci się co do zasady w ciągu 14 dni (składając deklarację PCC-3). Ale od tej zasady jest wyjątek. Można złożyć deklarację zbiorczą (PCC-4) i wpłacić podatek do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem że podatnik dokonał w danym miesiącu co najmniej trzech czynności obejmujących umowę pożyczki lub umowę sprzedaży rzeczy ruchomych lub praw majątkowych, a ostatnia z nich została dokonana przed upływem 14 dni od dnia pierwszej z nich (art. 10 ust 1a ustawy o podatku od PCC).

Wniosek o interpretację złożył przedsiębiorca, który kupuje złom samochodowy od osób prywatnych. W miesiącu przeprowadza kilkadziesiąt takich transakcji, np. w grudniu pierwsza została zawarta trzeciego dnia tego miesiąca, a ostatnia 29 grudnia.

Podatnik uważał, że nie może złożyć deklaracji zbiorczej, skoro między pierwszą i ostatnią transakcją minęło więcej niż 14 dni.

Dyrektor KIS nie zgodził się z tym. Wyjaśnił, że zbiorczą deklarację mogą złożyć podatnicy, którzy dokonują co najmniej trzech czynności cywilnoprawnych, a trzecia z nich nastąpiła przed upływem 14 dni od pierwszej. A zatem, jeżeli trzecia z kolei umowa została zawarta w ciągu 14 dni od 3 grudnia (dzień pierwszej transakcji w grudniu), to podatnik mógł złożyć za grudzień zbiorczą deklarację PCC-4, wskazując w niej wszystkie umowy, które zawarł w grudniu (niekoniecznie tylko te trzy) – wynika z interpretacji. ©℗