Od początku działania usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” podatnicy za jej pośrednictwem zarezerwowali 10 mln wizyt. Resort wyliczył, że 10 mln umówionych wizyt od początku działania usługi daje średnio 385 tys. wizyt w urzędach skarbowych miesięcznie. Średni czas obsługi podatnika w ostatnim roku wyniósł 18 minut.

„W całym kraju, od ponad dwóch lat, podatnicy korzystają z usługi +Umów wizytę w urzędzie skarbowym+. W ramach niej mogą m.in. elektronicznie zarezerwować wizytę w wybranym urzędzie. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększamy komfort załatwiania spraw i dbamy o bezpieczeństwo klientów, a także pracowników naszych urzędów” – powiedziała cytowana w komunikacie zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa.

Ze statystyk Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że najczęstszym powodem rezerwacji wizyty w urzędzie skarbowym było uzyskanie zaświadczenia (28 proc.), załatwienie spraw związanych z podatkami majątkowymi (33 proc.) oraz aktualne sprawy związane z rozliczeniem zeznań podatkowych (13 proc.).

Reklama

„Dzięki usłudze +Umów wizytę w urzędzie skarbowym+ podatnik ma możliwość zaplanowania spotkania w urzędzie nawet 21 dni wcześniej, w konkretnym dniu o wybranej godzinie. Katalog spraw i wyszukiwarka usług ułatwiają wybór właściwej wizyty, a klient ma pewność, że trafi do eksperta w danym obszarze i uzyska informację, której potrzebuje” – podano w komunikacie.

MF wyjaśniło, że najszybszym i najprostszym sposobem umówienia wizyty jest rezerwacja internetowa za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Po umówieniu wizyty na podany numer telefonu lub adres e-mail wysyłane jest potwierdzenie rezerwacji z informacją m.in. o stanowisku/pokoju, do którego powinniśmy się zgłosić w dniu wizyty. Jeśli wizyta została umówiona co najmni

ej dwa dni wcześniej, dzień przed spotkaniem otrzymamy dodatkowo SMS-owe przypomnienie.

Rezerwacji wizyty możemy dokonać także telefonicznie lub osobiście w urzędzie skarbowym. Jeśli podatnik nie może się zjawić w umówionej porze, można odwołać wizytę telefonicznie, dzwoniąc do urzędu skarbowego, lub przez internet, wypełniając formularz dostępny na stronie wizyta.podatki.gov.pl

Resort podał także, że jeśli nie są potrzebne konsultacje z pracownikiem urzędu, to bez umawiania wizyty można odebrać zaświadczenie, dostarczyć opłatę skarbową, złożyć dokument lub wniosek w punkcie podawczym albo w skrzynce podawczej oraz pobrać druki i formularze wniosków. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ pad/