Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na perukę, ponieważ jest to wyrób medyczny wymieniony w rozporządzeniu ministra zdrowia. Trzeba mieć tylko dochód lub przychód, który pozwoli na takie odliczenie – podkreślił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na perukę, ponieważ jest to wyrób medyczny wymieniony w rozporządzeniu ministra zdrowia. Trzeba mieć tylko dochód lub przychód, który pozwoli na takie odliczenie – podkreślił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Spytał o to ojciec dziewczynki chorującej na łysienie plackowate. Wyjaśnił, że jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności o kategorii 11-1 (oszpecenie), wydane przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Ze względu na wywołane przez chorobę zaburzenia lękowe dziewczynka jest pod stałą opieką psychologa i psychiatry.
Chcąc ułatwić córce funkcjonowanie w społeczeństwie, ojciec systematycznie kupuje jej peruki. Trzeba je często wymieniać, bo się zużywają. Na fakturach są one oznaczone jako „wyrób medyczny”.
Dziecko nie ma własnych dochodów, pozostaje na utrzymaniu ojca. Spytał on więc, czy może odliczyć te wydatki w ramach ulgi na rehabilitację. Podkreślił, że nie są one zwracane (refundowane) przez żadną instytucję, w tym NFZ. Są natomiast niezbędne, by dziecko wychodziło z domu i nawiązywało relacje społeczne. Są więc konieczne w rehabilitacji oraz ułatwiają wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT) – argumentował ojciec.
Co więcej, nowelizacja z 29 października 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105) rozszerzyła katalog wydatków podlegających odliczeniu. Zgodnie z nowym pkt 2a dodanym do art. 26 ust. 7a ustawy o PIT odjąć można wydatki poniesione m.in. na: zakup, naprawę lub najem wyrobów medycznych wymienionych w wykazie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 463 ze zm.).
Peruka została wymieniona pod pozycją 93 w rozporządzeniu ministra zdrowia z 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. z 2021 r. poz. 704).
Wydatek na jej zakup można więc odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w ustawie – potwierdził dyrektor KIS.
Uznał jednak, że ojciec nie skorzysta z ulgi, bo nie spełnia innego warunku – nie uzyskał w 2022 r. dochodów podlegających opodatkowaniu. Nie ma więc od czego odliczyć wydatku. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT wydatki rehabilitacyjne mogą być odliczone od uzyskanego w danym roku dochodu (przy opodatkowaniu według skali podatkowej) lub od przychodu (przy opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym).
To nie pierwsza interpretacja potwierdzająca możliwość odliczenia w ramach ulgi na rehabilitację zakupu peruki. Podobnie dyrektor KIS stwierdził 25 października 2022 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.808.2022.1.AC). Chodziło wtedy o kobietę chorą na łysienie czołowe bliznowaciejące, mającą orzeczoną niepełnosprawność z innego powodu (niepełnosprawność narządów ruchu o symbolu 05-R- 10-N). Kobieta wyjaśniła, że choroby skóry nie widnieją w katalogu chorób umożliwiających otrzymanie orzeczenia o niepełnosprawności. Miała jednak zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza rodzinnego dotyczące zakupu peruki.
Przypomnijmy, że warunkiem odliczenia jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek, orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia (art. 26 ust. 7d ustawy o PIT).
Przepisy te stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne, w tym m.in. dzieci. Dochody tych osób nie mogą przekroczyć dwunastokrotności renty socjalnej. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 23 lutego 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1047.2022.2.AKU
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama