Pojawiły się utrudnienia w e-Urzędzie Skarbowym. Część użytkowników może mieć kłopot z zalogowaniem się lub korzystaniem z usług Twój e-PIT.

- Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy - przekazało w nocy z wtorku na środę Ministerstwo Finansów.

W środę, 15 lutego, rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok, który potrwa do 2 maja. Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) na stronie podatki.gov.pl. Zalogować można się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel lub podając dane podatkowe.

Jak poinformowało na Twitterze Ministerstwo Finansów występują utrudnienia w e-Urzędzie Skarbowym. "Część użytkowników może mieć kłopot z zalogowaniem się lub korzystaniem z usług. Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy. Przepraszamy za utrudnienia" - przekazał resort.

Podatnicy ruszyli do logowania się do usługi, ponieważ mogą sprawdzić, czy muszą podatek dopłacić, czy też zostanie im zwrócony. Przypomnijmy, że 2022 r. był wyjątkowy, bo przepisy zmieniały się dwa razy. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że podatek będą musieli dopłacić ci, którzy w 2022 r. mieli dwa etaty, oraz emeryci, którzy dorabiali na umowę o pracę. Więcej o tych zawirowaniach oraz o tym, kto może liczyć na zwrot podatku i w jakiej kwocie, pisaliśmy tutaj >>>>

W ramach usługi Twój e-PIT udostępnione są zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, które są najczęściej wypełniane; ponadto - PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej oraz oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo nowością jest PIT-DZ - informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., do 2 maja br. (30 kwietnia to niedziela), zostanie ono automatycznie zaakceptowane.(PAP)

kkr/ jm/