statystyki

Niewielka zmiana podatku nie uzasadnia roszczenia o podwyższenie wynagrodzenia

autor: Leszek Jaworski07.04.2015, 09:41; Aktualizacja: 07.04.2015, 09:42

Przedsiębiorca budowlany w związku ze zmianą obciążeń podatkowych (wzrosła stawka podatku od towarów i usług z 22 proc. do 23 proc.) na początku 2012 r. zażądał zmiany treści umowy, którą podpisaliśmy jeszcze w grudniu 2010 r. Końcowy odbiór robót nastąpił pod koniec 2011 r., a miesiąc później przekazałem wykonawcy uzgodnioną wcześniej kwotę. Wykonawca na podstawie art. 3571 kodeksu cywilnego w sprawie przed sądem domaga się podwyższenia świadczenia. Czy jego żądanie jest zasadne?

Nie. W orzecznictwie Sądu Najwyższego jednolicie uważa się, że modyfikacja umowy na podstawie art. 3571 k.c. nie jest możliwa, jeżeli została ona w całości wykonana (por. wyroki SN z 9 kwietnia 2003 r., sygn. akt I CKN 255/01, oraz z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt III CK 645/04). Zgodnie z tym przepisem jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane