Poradniki dla emerytów i rencistów oraz osób do 26. roku życia dot. tego, jak prawidłowo rozliczyć PIT, przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa - poinformował w czwartek resort finansów w komunikacie.

Z opracowań podatnicy dowiedzą się m.in., na podstawie jakich dokumentów rozliczyć PIT. W poradnikach zawarto także informacje, z jakich zwolnień, ulg i odliczeń można skorzystać, rozliczając podatek.

Emeryci i renciści znajdą w materiałach przygotowanych przez KAS informacje na temat rozliczenia, które otrzymują z organu rentowego. Dowiedzą się m.in. jak przygotować rozliczenie PIT na podstawie tych dokumentów i kiedy składane jest oświadczenie PIT-OP oraz jak rozliczyć PIT, jeśli pobierają emeryturę czy rentę lub pracują albo prowadzą działalność gospodarczą.

Z kolei podatnicy do 26. roku życia dowiedzą się m.in., jak rozliczyć PIT, kiedy przysługuje im tzw. ulga dla młodych, oraz jak rozliczyć podatek, jeśli prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Rozlicz swój PIT już dziś: Program do rozliczania PIT za 2022 r.

Jak poinformował resort finansów, poradniki uwzględniają nowe zasady wynikające z reformy Niskie Podatki, które obowiązują począwszy od rozliczenia za 2022 r. To wyższa kwota wolna (30 tys. zł), wyższy próg podatkowy (120 tys. zł) i niższa, 12-proc. stawka PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej, a także ulgi, np. PIT-0 dla pracującego seniora, ulga na powrót czy ulga dla rodzin 4+.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski