statystyki

W jaki sposób korzystać z systemu MOSS

autor: Marcin Szymankiewicz30.03.2015, 08:46

ABC sp. z o.o. z siedzibą działalności gospodarczej w Rzeszowie (podatnik VAT czynny) zamierza rozpocząć świadczenie usług elektronicznych od maja 2015 r. na rzecz osób indywidualnych z Niemiec i Austrii. Miejscem świadczenia tych usług jest odpowiednio terytorium Niemiec albo Austrii. Czy naszym obowiązkiem jest skorzystanie z procedury unijnej (MOSS), czy też możemy wybrać rozliczanie tych usług bezpośrednio w Niemczech bądź Austrii? Czy możliwe jest skorzystanie z systemu MOSS w stosunku do usług świadczonych na rzecz klientów z Austrii, a zarejestrowanie się dla podatku VAT tylko w Niemczech.

Rozdział 6a działu XII ustawy VAT (art. 130a–130d) reguluje zasady rozliczania podatku VAT w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych, świadczonych drogą elektroniczną na rzecz osób niebędących podatnikami (ostatecznych konsumentów). Jest to tzw. system mini one stop shop – MOSS, czyli mały punkt kompleksowej obsługi. Przepisy dotyczące MOSS umożliwią podatnikom świadczenie usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz usług elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami w państwach członkowskich, w których nie mają oni siedziby działalności gospodarczej podlegającej rozliczeniu VAT należnego z tytułu świadczenia tych usług, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej w państwie członkowskim, w którym posiadają numer identyfikacyjny.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane