statystyki

Nowa jakość kontroli cen transferowych

autor: Paulina Gromadzka30.03.2015, 08:46

Okontroli podatkowej i skarbowej rozliczeń dokonywanych przez podmioty powiązane mówi się od dawna. Jednakże w opinii podatników ryzyko skutecznego doszacowania dochodu z tytułu zakwestionowania rynkowego charakteru rozliczeń podatnika w efekcie kontroli było stosunkowo niewielkie. Jednak po analizie danych opublikowanych w raporcie prezesa Najwyższej Izby Kontroli (NIK), dotyczących liczby i skuteczności kontroli z zakresu cen transferowych, jak również kierunków zmian dokonywanych w Ministerstwie Finansów oraz w podlegającym mu aparacie skarbowym, można wysnuć wniosek, że podatnicy powinni liczyć się z rosnącym ryzykiem skutecznego doszacowania dochodu.

Z danych opublikowanych przez NIK wynika bowiem, że kontrole w zakresie cen transferowych stają się coraz skuteczniejsze – mimo mniejszej ich liczby kontrolujący doszacowują podatnikom większy dochód do opodatkowania. Zgodnie z raportem NIK w 2013 roku liczba kontroli przeprowadzonych przez urzędy kontroli skarbowej, w których badano zagadnienia cen transferowych, zmalała o 23 proc. w porównaniu z liczbą analogicznych kontroli mających miejsce w 2012 roku. Mimo malejącej liczby kontroli wysokość doszacowanego dochodu wzrosła o 17 proc. W efekcie, w 2013 roku średnia wysokość dochodu doszacowanego w ramach pojedynczej kontroli z zakresu cen transferowych wyniosła 81 tys. zł i była o przeszło 45 proc. większa w porównaniu z 2012 rokiem. Najczęściej ujawniane nieprawidłowości w rozliczeniach wewnątrzgrupowych dotyczyły nieprawidłowej kalkulacji cen towarów, ustalania nierynkowych warunków pożyczek, nieprawidłowego kwalifikowania dłużnych papierów wartościowych oraz błędnej wyceny akcji, które były przedmiotem zawieranych transakcji.

Ta rosnąca skuteczność organów wynika ze zmian organizacyjnych w administracji podatkowej, mających miejsce w zeszłym roku. Do dyspozycji urzędników oddane zostały specjalne zespoły ekspertów, zapewniające im wsparcie merytoryczne w kontrolach cen transferowych. Wzrasta również przygotowanie merytoryczne samych urzędników w zakresie kontrolowania rozliczeń podmiotów powiązanych. Jest to wynik szkoleń i praktycznych warsztatów.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane