Prawo zastosowania 50 proc. kosztów autorskich do osiąganych przychodów mają zarówno pracownicy, jak i osoby, które pracownikami nie są, jeżeli wskutek podjęcia określonej działalności dochodzi do powstania praw majątkowych.

Wysokość przychodów i przysługujących z tego tytułu kosztów powinien ustalić płatnik podatku. Taką możliwość, ale dopiero w zeznaniu rocznym, mają podatnicy, którym płatnik nie potrącił w danym miesiącu kosztów autorskich, jednak doszło do przekazania tych praw.

Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 10 czerwca 2016 r. (sygn. IBPB-2–2/4511–464/16/MM):

(…) ustawodawca zobowiązał płatnika do poboru zaliczek w prawidłowej wysokości, tj. od dochodu ustalonego zgodnie z regułami określonymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc z uwzględnieniem kosztów w takiej wysokości, w jakiej ustawodawca w danych okolicznościach przewidział. Tym samym, jeśli zgodnie z uregulowaniami wskazanej ustawy pracownikowi mogą być uwzględnione 50% koszty uzyskania przychodu, to płatnik winien takie koszty zastosować. Niemniej nie ma przeszkód prawnych, aby Wnioskodawca uwzględniał w zeznaniu rocznym przysługujące koszty uzyskania przychodu, w sytuacji gdy płatnik dokona poboru zaliczki na podatek dochodowy z pominięciem zastosowania normy 50% kosztów uzyskania przychodów i koszty te nie zostaną wykazane w informacji podatkowej PIT-11 o wysokości dochodu.

Więcej na ten temat znajdziesz w publikacji: „Nowe obowiązki płatników PIT i ZUS w 2023 r.”. Książka z serwisem online.