Senat odrzucił ustawę, która ma m.in. zabrać kopalniom ulgę na robotyzację. Senatorowie zaproponowali też poprawki do nowelizacji ustawy akcyzowej.

Obie ustawy trafią teraz z powrotem do Sejmu.
Ta, którą Senat odrzucił w całości, to nowelizacja ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz niektórych innych ustaw. Posłowie chcieli, żeby:
  • stabilizująca reguła wydatkowa (SRW) nie ograniczała w 2022 r. dodatkowych wydatków państwa na: finansowanie sił zbrojnych, wsparcie podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz wsparcie świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów, w związku ze wzrostem inflacji,
  • podatek od niektórych instytucji finansowych nie obejmował w 2023 r. papierów wartościowych, które są ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa.
W tej samej ustawie znalazły się zmiany również do ustaw o PIT i CIT. Posłowie postanowili, że ulgą na robotyzację nie będą objęte działania, które „mogą wyrządzić znaczącą szkodę środowisku”, czyli związane:
  • ze znaczną emisją gazów cieplarnianych,
  • z wydobywaniem, przetwarzaniem i spalaniem paliw kopalnianych,
  • ze składowaniem i spalaniem odpadów.
Oznacza to, że z ulgi nie skorzystałyby np. kopalnie. Zmiana ta miała wejść w życie od 1 lutego 2023 r. i mieć zastosowanie do kosztów poniesionych od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 stycznia 2023 r.
Senatorowie uzasadniali odrzucenie całej tej ustawy m.in. zgłoszonymi przez senackie służby legislacyjne „licznymi zastrzeżeniami o charakterze konstytucyjnym”.
Co teraz? Z art. 121 Konstytucji RP wynika, że jeśli Senat odrzuci ustawę w całości, to jest ona przekazywana Sejmowi z zaznaczeniem, iż Senat nie wyraża na nią zgody. Sejm będzie głosował nad odrzuceniem uchwały Senatu.
Druga nowelizacja, która trafiła z powrotem do Sejmu, dotyczy ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Senatorowie wykreślili z niej cztery zmiany. Jedna z nich zakładała, że pisma wygenerowane automatycznie w e-Urzędzie Skarbowym mogłyby być opatrywane również zaawansowaną pieczęcią elektroniczną szefa Krajowej Administracji Skarbowej (weryfikowaną kwalifikowanym certyfikatem). Zmiana ta miała obowiązywać wstecz od 7 lipca 2022 r. i funkcjonować aż do końca 2023 r.
Poprawki Senatu zostaną prawdopodobnie odrzucone w Sejmie, nie zgodziła się bowiem na nie strona rządowa.
Senatorowie zgodzili się natomiast na przyjętą przez Sejm nową definicję płynu do e-papierosów. Zgodnie z nią opodatkowana będzie sprzedaż każdego roztworu, który mógłby zostać użyty jako taki płyn „bez względu na miejsce jego sprzedaży bądź oferowania do sprzedaży”.
Uchwalona nowelizacja zakłada też m.in.:
  • przedłużenie o pół roku (tj. do 30 czerwca 2023 r.) czasowego wyłączenia z podatku handlowego sprzedaży detalicznej paliw (takich jak benzyna silnikowa, oleje napędowe, gazy przeznaczone do napędu silników),
  • przedłużenie do końca 2023 r. możliwości kupowania kas z elektronicznym zapisem kopii „o zastosowaniu specjalnym”, których używają taksówkarze, przedsiębiorcy świadczący usługi transportowe oraz apteki,
  • zmiany w ordynacji podatkowej, które umożliwią Ministerstwu Finansów wprowadzenie w e-US usługi płatności Blikiem. ©℗
Etap legislacyjny
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (druk senacki 879) – Sejm rozpatrzy poprawki Senatu
Nowelizacja ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz niektórych innych ustaw (druk senacki 871) – Sejm rozpatrzy uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy