statystyki

Sposób ujmowania zakupu pracowniczych biletów autobusowych trzeba zapisać w polityce rachunkowości

autor: Elżbieta Gaździk16.03.2015, 20:00
Zakup biletów dla pracowników

Zakup biletów dla pracownikówźródło: ShutterStock

Jednostka budżetowa dokonała zakupu dla swoich pracowników biletów komunikacji miejskiej (kwartalnych), które służą do wykonywania zadań służbowych w terenie. Biletami tymi pracownik dysponuje przez cały czas, tj. 24 godziny na dobę. Bilety te stanowią przychód pracownika, od którego należy naliczyć i odprowadzić podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Prosimy o wskazanie, jak powinny przebiegać zapisy księgowe dotyczące zakupu biletów oraz zapisy związane z opodatkowaniem i ubezpieczeniem społecznym.

Artykuł 40 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.) wskazuje, że każda jednostka budżetowa prowadzi swoje księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości z 29 września 1994 r. (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.), ustawą o finansach publicznych oraz rozporządzeniami wydanymi na jej podstawie. Chodzi tu w szeczególności o rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Uwzględniając powyżej cytowane przepisy, jednostka zasady w nich ustalone dla prowadzenia ksiąg rachunkowych, oczywiście przy uwzględnieniu specyfiki prowadzonej działalności, powinna zapisać w polityce rachunkowości, do której, opracowania i aktualizowania zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o rachunkowości, zobowiązany jest kierownik jednostki.

Biorąc pod uwagę powyższe, zapisy księgowe operacji opisanych w pytaniu mogą przebiegać w sposób przedstawiony na schemacie.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane