Darowizny otrzymane w różnych dniach powinny zostać co do zasady zgłoszone na odrębnych formularzach SD-Z2. Jeżeli jednak podatnik zgłosił je razem, ale w ustawowym terminie, to nie straci zwolnienia z podatku od spadków i darowizn przewidzianego dla członków najbliższej rodziny – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytał o to mężczyzna, który dostał od matki trzy przelewy – każdy w innym dniu. Chciał skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dotyczy ono tzw. zerowej grupy podatkowej, do której są zaliczani: małżonkowie, zstępni (córka, syn, wnuki, prawnuki), wstępni (matka, ojciec, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha.
Warunkiem jest jednak zawiadomienie urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy (na formularzu SD-Z2) o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Mężczyzna tak zrobił.
Problem polegał na tym, że na formularzu SD-Z2 zgłosił wszystkie trzy przelewy. Zrobił to w ustawowym terminie, bo od najwcześniejszego przelewu nie minęło sześć miesięcy.
Kilka dni później dowiedział się, że popełnił błąd, bo należało zgłosić przelewy na odrębnych drukach. Chciał się upewnić, czy mimo to nie stracił prawa do zwolnienia.
Dyrektor KIS to potwierdził. Wyjaśnił, że zasadniczo, otrzymując darowiznę w różnych dniach, należy złożyć odrębne zgłoszenia SD-Z2. Wynika to ze sformułowań: „data nabycia” oraz „data powstania obowiązku podatkowego” zawartych w par. 2 pkt 1 i 2 rozporządzenia w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2060). Również konstrukcja poz. 4 i 5 formularza SD-Z2(6) wskazuje na możliwość zakreślenia w każdym ze wskazanych pól tylko jednej daty (czy to daty nabycia – poz. 4, czy daty powstania obowiązku podatkowego – poz. 5).
Zatem w razie otrzymania darowizn w różnych datach – w sytuacji gdy obowiązek podatkowy powstał także w różnych datach – należy złożyć oddzielny druk SD-Z2 – wyjaśnił organ.
Zarazem jednak dodał, że wymóg zgłoszenia darowizny na określonym formularzu jest tylko wymogiem technicznym, a celem wprowadzenia druku SD-Z2 było ułatwienie podatnikom wykonania obowiązku.
Uznał więc, że jeżeli podatnik zachował ustawowy termin zgłoszenia (wskazał najwcześniejszą datę nabycia) i spełnił pozostałe warunki (otrzymał darowizny przelewem na konto), to ma prawo do zwolnienia.©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 4 listopada 2022 r., sygn.0111-KDIB2-3.4015.76.2022.4.AD