Prace nad podatkiem od ponadwymiarowych zysków były prowadzone, ale ze względu na obecną sytuację makroekonomiczną oraz konieczność podjęcia decyzji odnośnie tej daniny na poziomie całej Unii Europejskiej obecnie nie zapadła jeszcze decyzja w tej kwestii, wynika z wypowiedzi minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.

"Prace nad podatkiem od ponadwymiarowych zysków były prowadzone, ale pamiętamy, że w związku z transformacją energetyczną i wsparciem przez Polskę rozwoju zielonej energii, inwestycje w ten segment są koniecznością. Niezbędne jest także wsparcie konsumentów w okresie zwiększonych cen nośników energii. Nie odpowiem więc jednoznacznie czy taki podatek zostanie wprowadzony, musi to być również wspólna decyzja UE. A tam także są duże wątpliwości" - powiedziała Rzeczkowska podczas konferencji prasowej w Karpaczu.

W lipcu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd może wprowadzić nowy podatek od zysków nadzwyczajnych, który miałby objąć spółki gazowe i energetyczne.

Podatek od nadzwyczajnych zysków, wprowadziły m.in. Włochy (opodatkowując dodatkowe zyski spółek energetycznych - początkowo 10%, a obecnie - 25%, jeśli są one o co najmniej 10% wyższe niż w tym samym okresie poprzedniego roku i wynoszą ponad 5 mln euro) i Węgry (dodatkowy podatek będzie pobierany w 2022 r i 2023 r. od dodatkowych zysków spółek energetycznych i banków), prace trwają w Wielkiej Brytanii (ma być pobierany na poziomie 25% od nadmiarowych zysków spółek energetycznych). Wprowadzenie takiego podatku rozważają również Stany Zjednoczone, prowadzone są także dyskusje w Niemczech.